Čtveřice specialistů z Iráku se v Litomyšli zúčastnila vzdělávacího kurzu. Včera projekt skončil a dnes se Iráčané vracejí domů. Déle se zdržet nemohou, protože jim končí víza.

„Přijeli jsme do Litomyšle z posvátného města Kerbala. Ve svatyni Abbas Holy Shrine pracujeme v knihovně. V Litomyšli jsme se vyškolili, abychom mohli doma v Iráku vytvořit pracoviště především pro restaurování rukopisů a prvotisků Koránu. Kontaktovali jsme ředitele národní knihovny v Bagdádu, jehož lidé se v Čechách školili, a on nám doporučil Litomyšl,“ řekl Kamal A. Abdulameer.

Jen dva měsíce

Iráčané se učili na fakultě restaurovat knižní vazbu, umělecká díla na papíře a souvisejících materiálech. Celá výuka probíhala v arabštině, protože čtveřice specialistů ovládá pouze základy angličtiny. „Když k nám přjeli, byli to opravdoví začátečníci, kteří nevěděli, jak s díly zacházet. Udělali ale velký pokrok. Už přemýšlejí, jak manipulovat s dokumenty a zvažují každý krok. Navíc jsme je naučili také fotografovat. Dva měsíce jsou ale příliš krátká doba, aby se naučili restaurovat, i když se učili osm hodin denně, a to i v sobotu,“ uvedla Veronika Kopecká, vedoucí ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru. Účastníci kurzu si osvojili i základy restaurování knižní vazby. „Zvládali to velmi dobře. Jsou řemeslně zdatní a technicky zruční. Pracovali na historických originálech. Není to jen otázka materiálu, ale také o přístupu k historickým věcem a o respektu,“ dodal Radomír Slovik, vedoucí ateliéru restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů.

Iráčané neodjíždějí z Litomyšle jen s kupou informací. „Vše jsme si zapsali a navíc také natočili. Překvapil nás objem informací, které jsme tady získali,“ řekl Kamal A. Abdulameer. Litomyšlští restaurátoři navíc Iráčany vybavili také seznamem přístrojů a vybavení, které by si měli do výzkumného centra nakoupit. „Památková péče je v Iráku teprve na začátku. Ale tamní specialisté se o tento obor velmi zajímají a chtějí památky restaurovat,“ vysvětlila Veronika Kopecká.

Odborníci z Iráku nebyli na litomyšlské fakultě poprvé. V minulých letech se v ateliérech školilo už pětkrát několik Iráčanů. Projekt se uskutečnil i letos pod záštitou Univerzity Pardubice. A pokud vše vyjde, měl by se tu konat ještě osmnáctkrát.