Ze svitavské  firmy, která se zabývá likvidací komunálu, zavolala do stanice dispečerka. „Lidé jí nahlásili, že na hrázi v Opatovci leží labuť, která má poraněné křídlo," vzpomínal vedoucí stanice Josef Zelený. Zvířecí záchranáři opět ani na chvíli nezaváhali a vyrazili na místo. „Labuť měla křídlo v podstatě skoro celé utržené, viselo pouze na šlachách," upřesnil vedoucí stanice. Neštěstí pro tyto velké bílé opeřence je v tom, že nad rybníkem vedou dráty elektrického vedení.

Rychlý zákrok

Na rybníku byl totiž kromě poraněného labutího samce ještě pár labutí. Samci se zřejmě honili a jeden z nich, když prchal před sokem, narazil do drátů. „Okamžitě jsme kontaktovali doktora Lukáše Rambouska, jestli by mohl labuť odoperovat. Je to jediný zvěrolékař široko daleko, který má inhalační narkózu," popisoval Josef Zelený. Záchranáři u nezbytné operace asistovali.

Labuťáka se podařilo zachránit. Sice přišel o celé křídlo, ale přežil. Po nezbytném zákroku byl na doléčení v záchranné stanici. V nové ošetřovně mají klidový prostor právě pro podobné případy. Podle Josefa Zeleného labutí samec potom užíval antibiotika. Během léčby se rána po utrženém křídle pěkně zahojila. Opeřenec se ve stanici neměl špatně. Záchranáři mu podstrojovali. „Dostával vařené brambory, šrotovanou zeleninu i zrní," řekl vedoucí stanice.

Po vyléčení ale vyvstala otázka, kam s tímto bílým ptákem. Ve stanici už pár hendikepovaných labutí mají. Když se jich ocitne víc blízko sebe, bývají agresivní. „Z tohoto důvodu jsme hledali místo, kam bychom mohli labuťáka  převézt," poznamenal Josef Zelený. V současné době už je v jiné stanici, kde má pro sebe rybníček a je mu tam dobře.

Kdyby poraněnou labuť nikdo nenašel, čekala by ji zdlouhavá smrt, při které by trpěla. „Pokud by zůstala zraněná bez pomoci, vykrvácela by, nevyhnul by se jí zřejmě ani šok. Následkem toho všeho by nakonec uhynula," vysvětlil vedoucí stanice.  Pokud by ji ovšem dříve neubil labuťák z páru, který si na rybníku hlídá své teritorium.

Někteří lidé se mylně domnívají, že relativně uzdravený pták se může vrátit zpět do svého přirozeného prostředí, tedy do přírody. Je to ale velký omyl. „Hendikepované labutě nemůžeme vypouštět zpět do přírody s tím, že je labuť hejnový pták. Na jaře by ptáky v nedostačující kondici umlátili zdraví jedinci. Nemohou se bránit, ani neuletí. Proto je absolutní nesmysl zdravotně postižené labutě nebo jiné druhy ptáků vracet do přírody,"  upozornil vedoucí vendolské stanice. Pokud se nemůže jakýkoliv živočich, zvíře či pták, pořádně pohybovat jako zdravý jedinec a čelit všem nástrahám, nemůže ve svém přirozeném prostředí být. Nepřežil by.