Každoroční evergreen. Tak by se dal stručně shrnout den, kdy napadl první sníh. Také letos platí, že řidiči přes léto zapomněli, že sníh a led klouže, ať už vůz má zimní obutí či ne. Silničáři sice na komunikace první třídy ve středu vyjeli hned, jak začalo sněžit. Ovšem včera ráno by „dvojky“ a „trojky“ na mnohých místech možná spíš ocenila bruslařka Martina Sáblíková. Byly jeden led.

„Čtyři sypače jezdily průběžně celou středu, v noci i nad ránem,“ informoval Petr Hanzal ze svitavského cestmistrovství. Podle něj během noci vyjela radlice na silnice nižších tříd. Nebezpečná místa pokryl inertní posyp, písek nebo kamínky. Silničáři posolili i frekventované silnice druhé třídy. Také na Poličsku byly v terénu všechny čtyři sypače a radlice. Rovněž David Jaška z litomyšlského cestmistrovství potvrdil, že kromě silnice první třídy ošetřují ostatní komunikace inertním posypem.

Přesto havarovaná auta lemovala silnice v celém okrese. Ne všechny nehody však řešila policie nebo u nich zasahovali hasiči. Naštěstí to většinou odnesly jen plechy.

Ve čtvrtek zablokovalo silnici v Pomezí nákladní auto s návěsem. Šofér nemohl na ledě, který pokrýval cestu, vyjet. Když se pokusil auto znovu rozpohybovat, sklouzlo se a podle mluvčí svitavské policie Anny Štegnerové narazilo do mostku. O den dříve hasiči a policisté vyjížděli k dodávce značky Iveco, která skončila svou jízdu na boku ve Sloupnici. „Řidič musel být z vozidla vyproštěn a předán do péče zdravotníků,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Naštěstí utrpěl jen lehčí zranění.

Komunikace pod ledem

Policisté apelují na řidiče, aby jezdili opatrně. Většina motoristů sice svá vozidla do zimního obutí již přezula, ale na namrzlých silnicích by neměli riskovat. „Na prvním sněhu řidiči většinou jezdí opatrně. Následky nehod pak nebývají fatální,“ sdělila mluvčí svitavských policistů Anna Štegnerová. Podle ní kolize tak většinou odnesou naštěstí jen „plechy“. Zkušenosti policistů jsou však varující. S přibývajícím počtem zimních dní se řidiči „otrkají“. Motoristé si na sníh a led zvyknou a stanou se méně pokorní. „Poté zaznamenáváme více vážnějších nehod,“ potvrdila Anna Štegnerová. Cestáři zase upozorňují na další nebezpečí. „Přestože silnice mohou být suché, mostní konstrukce namrzají,“ řekl Ivo Vašíček z moravskotře­bovského cestmistrovství. Ledovka na silnici třetí třídy v Pomezí zaměstnala hasiče. Podsypávali kola nákladního vozu pískem, aby se vůbec mohl do kopce rozjet.