Ve středu nové vozy slavnostně převzala Záchranná služba Pardubického kraje (ZZS PK). „Z výběrového řízení vzešel vítězně vůz značky Mercedes Benz Sprinter,“ uvedl ředitel ZZS PK Pavel Svoboda.

Nejdražší je vnitřní vybavení

Všech šest sanitek se ve středu představilo na Komenského náměstí v Pardubicích. Cena jednoho vozidla se pohybuje kolem 2,5 milionu korun. Jen třetinu z této ceny ale zahrnuje samotné vozidlo. Zbytek tvoří hodnota vnitřního vybavení a pak také cena přestavby na sanitní vůz.

„Požadovali jsme dodání v současné době technicky nejvyspělejších sanitních vozů plně vybavených nejmodernější technikou a kompletním záchranářským vybavením. Měli jsme například specifické požadavky na výkon motoru, bezpečnost, pohon na všechna čtyři kola, klimatizaci nebo komfortní nosítka pro pacienty.

Pochopitelně i sanitní zástavba musela být v souladu s platnými právními normami pro sanitní vozidlo v provedení RZP (tj. rychlá zdravotnická pomoc). Vozy jsou proto mimo jiné vybaveny vyztužením levého vnitřního boku vozidla pro možnost libovolného umístění přístrojů, elektrickým termoboxem s nastavitelným rozsahem teplot, jedním z nejmodernějších typů defibrilátoru a transportním ventilátorem,“ dodal Svoboda.

Celková hodnota zakázky byla necelých 13 milionů korun bez DPH. Jedny z nejmodernějších sanitních vozů, které jsou běžně užívány záchrannými službami, nahradí dosavadní sanitní vozy, jejichž průměrný věk je téměř šest let a mají průměrně najeto 170 tisíc kilometrů.

Kam nové sanity poputují?

Nové sanitky poputují do všech koutů Pardubického kraje – po jedné do Hlinska, Poličky, Moravské Třebové i Pardubic a dvě zamíří do Ústí nad Orlicí. Jedním z požadavků záchranky byla vozidla s dostatečným výkonem a pohonem všech čtyř kol. Proto také většina z těchto nových vozů putuje zejména do oblastí, kde se záchranáři v zimě potýkají s problémy a jen tuto zimu byli několikrát odkázáni i na pomoc hasičů při vyprošťování zapadlých sanitek. „Jsou v nich nejlepší přístroje, které se v současné době dají sehnat a také pro nás je tam dostatek prostoru. Už se na ně těšíme,“ uvedl pardubický lékař Dalibor Kupka.

V současné době má Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje 37 vozidel, a to včetně rezervních záloh pro případ poruchy či nehody pro 22 posádek. Vzhledem k téměř dvojnásobnému nárůstu počtu výjezdů sanitek od roku 2005 chce kraj i ZZS PK zvýšit do roku 2012 počet posádek o pět na celkový počet 27.

Pardubický kraj by měl ještě letos na nákup nových sanitek uvolnit dalších 18 milionů korun.