V nevyužívaném podkroví už pro ně vznikají prostory úplně nové a hlavně mnohem větší.

Sebranická škola vyučuje žáky od první do páté třídy a zájem navštěvovat družinu je mezi nimi velký. Rodiče školáků totiž často chtějí, aby jejich děti byly zabezpečené, než se vrátí z práce. Ale družina v současných prostorech  nabízí místo pouze pro třicítku z nich.

Na nový školní rok

„Máme tady u nás silné ročníky. Nemohli jsme vyhovět už třeba čtvrťáků, páťákům, někdy se stalo, že také třeťákům. A to je špatně," konstatovala starostka Sebranic Lenka Karalová.

Nezbylo než jednat a snažit se získat pro družinu prostory nové, aby více vyhovovaly požadavkům školy, rodičů i dětí samotných.
V podkroví školy, která nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí, už jsou stavební práce v plném proudu. Řemeslníci začali budovat začátkem tohoto roku. Družina by měla být dokončená do poloviny srpna tak, aby v září mohla přivítat první žáky v plné parádě.

„Stavební práce už jsou v současné době ve fázi, kdy řemeslníci instalují topení a chystají se pokládat podlahu," přiblížila průběh budování podkrovní družiny Lenka Karalová.

Po dostavbě ředitelka školy zažádá o navýšení kapacity. Pokud dostanou povolení, podle odhadu starostky by mohla nová družina sloužit až pro šedesát dětí.

Děti pomohly

Veškeré náklady na novou družinu postupně putují z rozpočtu obce. Na její dostavbu už ale mají zažádané o dotaci. „Kdybychom ji dostali, měli bychom možnost nakoupit vybavení a družinu kompletně vybavit vším potřebným," uvedla starostka Sebranic. Pokud se dotace z ministerstva pro místní rozvoj nedočkají, budou si muset v novém podkroví vystačit se stávajícím nábytkem.

Ale děti si novou družinu skutečně přejí, proto se do žádosti o dotaci samy vložily. 
Z vlastní iniciativy přišly s nápadem natočit video, které pomůže úředníky přesvědčit, aby dotaci přidělili právě jejich škole.

„Žáci zpracovali film, udělali mezi sebou volby, co by v družině potřebovali, na co by se chtěli zaměřit. Jsou to počítače, vaření a divadelní kroužek," pochlubila se s šikovnými žáky starostka.

Film spolu s žádostí obce putoval na ministerstvo jako podpůrčí iniciativa od dětí.

Dosavadní místnost, kde se děti po škole scházely, kvůli svým rozměrům tolika aktivitám nepřála. Podkroví bude prostorově vděčnější. „Teď bude družina na veliké ploše, kde by mohl být i dramatický nebo  taneční kroužek," uzavřela Lenka Karalová.