Obyvatele Havlíčkovy ulice v Poličce trápí už roky jeden ze sousedů. Spíše než on sám jim vadí jeho způsob života, který je omezuje.

Na dvorku, zarostlé zahradě i v domě skladuje, co se dá. Splašky vylévá na zahradu. Zápach se šíří všude. Zvláště v letních horkých dnech byl značně cítit. Posezení na zahradě tak není pro sousedy nic příjemného. O větrání nemůže být ani řeč. Kdo kromě Karla Martinů v nepořádku ještě žije, si dovede domyslet. Hlodavci a hmyz se mohou šířit do okolí. Pohled přes plot na uhynulá koťata ve vraku auta také kolemjdoucí příliš netěší.

Hrozný soused

„Odpadky hází na zahradu, stejně tak splašky. Zalévá ji svými výkaly. Podle mě nemá ani napojenou kanalizaci nebo vodu. Jediné, co mu funguje, je elektrika,“ řekl soused Pavel Lorenc. Ten v sousedství Karla Martinů žije od roku 2002. Od té doby se zápachem pocházejícím ze sousedního pozemku marně bojuje. Problémem jsou také zubožené kočky. O ty se podle sousedů Karel Martinů nestará. „Kočky se mu okotí, pak koťata zemřou. Vše tam zůstane. Ty, co přežijí, krmí lidé, kterým jich je líto. Pak tu hnijí také zbytky jídla,“ dodal soused.

Bezinky na zahradě Karla Martinů tvoří neprostupnou džungli. Jsou plné mšic, stejně jako odpadky povalující se po zemi much. „Nemůžeme větrat. Teď máme malé dítě. Že by mohlo spát na zahradě v kočárku, nepřipadá v úvahu,“ stěžuje si Pavel Lorenc.

Plné valníky

Problém vedení města již řešilo asi před šesti lety. Na pozemku Karla Martinů uklidili lidé odsouzení k alternativním trestům. „Nepořádek tam byl léta. Humus možná patnáct, dvacet let narůstal. Odsouzení tam za několik dní naložili devět valníků. Odtěžili z pozemku půlmetrovou vrstvu plechovek, skla, krabic, odpadků a hnoje. Nešlo zůstat v nečinnosti,“ vzpomínal starosta Jaroslav Martinů. Dodal, že situace byla neudržitelná. Karel Martinů dostal rovněž pokutu.

Opět „bordel“

Uběhlo několik let a svinčík je opět zde. Na slib, že zůstane uklizeno, Karel Martinů jakoby zapomněl. Navíc začal být také agresivní. „Vyhrožoval, že mi usekne hlavu kosou, kterou držel v ruce. Vyšetřovala to policie. Nevím, třeba se ho bojí i úředníci,“ uvedl Jiří Schulz, další z obyvatelů Havlíčkovy ulice.

Na žádost o vyjádření Karel Martinů přes plot sdělil, že dá vše k soudu. Pak se ale přece jenom rozmluvil. „Soused mi láme černý bez. Je to léčivý keř. Přes plot ho ničí. Žádné chcíplé kočky tady nejsou. Zápach nikam neleze. Zapáchá to v celé republice. To je z toho blahobytu, co se sem šíří,“ oponoval Karel Martinů. Potvrdil však, že splašky lije na zahradu nebo do kanálů. Dodal, že na záchod chodí do města a patnáct let netopí. Nezapomněl připomenout, že poslední úklid si neobjednal. „Já je nezval. Třískali mi okna, skla u auta rozbili za to, že mně to odtáhli,“ tvrdil Karel Martinů. Připustil však, že je ochoten uklízet.

Sousedům opět došla trpělivost. Stěžují si na krajském úřadě. Také vedení města chce problém řešit. Chápe, že jsou sousedé hrubě nespokojení. Starosta města Jaroslav Martinů již zaslal Karlu Martinů dopis. V něm ho důrazně žádá, aby věc do dvou týdnů uvedl do pořádku. Pokud se tak nestane, bude se problémem zabývat rada města. Podle starosty Karel Martinů chodí po městě a poukazuje na tisíce jiných nedostatků, ale sám u sebe nemá smysl pro to, aby se choval, jak se žádá.

Konečné řešení exekuce?

„Jsem rozhodnutý, že uplatníme všechny naše možnosti, abychom situaci napravili. Uděláme to nikoliv kvůli Karlovi Martinů, ale kvůli sousedům. Čas dozrál. Musí se konat,“ rázně sdělil starosta Jaroslav Martinů. Jaké možnosti město má, nyní zjišťují příslušní odborníci. Otázkou se bude zabývat jak odbor životního prostředí městského úřadu, tak Pardubického kraje. Vedení města se netají tím, že pokud by padla pokuta, je ji město připraveno vymáhat, a to i za cenu exekuce.