Na Kalvárii v Jaroměřicích u Jevíčka se už brzy rozezní opravené varhany. „Varhany byly řadu let ve velmi špatném technickém stavu, navíc se na nich podepsaly přestavby a amatérské zásahy. Proto bylo rozhodnuto o jejich restaurování, aby se vrátily do technického a zvukového stavu podle záměru původního varhanáře,“ vysvětlil organolog olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald. Renovace historického nástroje se uskutečnila vloni a vyšla na téměř 2,7 milionu korun. Prací se ujal varhanář-restaurátor Rudolf Valenta z Prahy-Zbraslavi, varhanní skříň obnovil restaurátor Miroslav Žán z Prahy.

Barokní varhany na jaroměřické Kalvárii pocházejí od neznámého varhanáře z první třetiny 18. století z okruhu králických mistrů. „Pravděpodobným autorem nástroje může tedy být Jan Bohumír Halbich, který stavěl například i varhany u Panny Marie Sněžné v Olomouci,“ uvedl Gottwald. Varhany mají jeden manuál s pedálem, osm rejstříků a 396 znějících píšťal ze dřeva a cínoolověné slitiny.

POHLED na poutní místo Kalvárie nad obcí Jaroměřice.
Seriál Svitavského deníku Literární toulky

Slavnostního požehnání obnoveného nástroje se v neděli 7. dubna ujme olomoucký pomocný biskup Antonín Basler.

Více o jaroměřické kalvárii najdete ZDE

„Mše svatá v poutním kostele na Kalvárii začíná v 17.30 hodin a zazní při ní Missa sancti Pankratii Wilhelma Ganspeckha v podání svatomořické scholy z Olomouce pod vedením Jiřího Stodůlky a za řízení Jana Gottwalda. Po mši svaté pak proběhne setkání církevních hudebníků děkanátu Svitavy. Zazní duchovní slovo biskupa Baslera určené přítomným hudebníkům a také krátký varhanní koncert z děl českých a moravských autorů 18. století v podání Jana Gottwalda,“ přiblížil program koncertu mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Poutní místo v Jaroměřicích u Jevíčka je návštěvníkům otevřené každou neděli od 11.00 při pravidelných bohoslužbách. Konají se tu i příležitostné poutě farností a dalších skupin věřících. Dvěma vrcholy sezony jsou poutě o slavnosti Seslání Ducha Svatého v polovině května a o svátku Povýšení sv. Kříže v září. „O svatodušním víkendu ve dnech 18. a 19. května je na programu v sobotu od 16 hodin křížová cesta od dolního kostela a v 17 hodin mše svatá, v neděli pak mše svatá od 11 a v 15 hodin litanie k Duchu Svatému a svátostné požehnání. Svátek Povýšení sv. Kříže pak oslavíme v sobotu 14. září poutí děkanátů Konice a Svitavy za obnovu rodin a nová povolání, mše svatá začíná v 17.00, a také v neděli 15. září mší svatou od 11.00 a v 15.00 modlitbu litanií a svátostným požehnáním,“ vyjmenoval nejbližší akce místní duchovní správce P. Josef Slezák. Na Kalvárii se uskuteční také slavnost Božího těla ve čtvrtek 30. května.

Kalvárie v Jaroměřicích má opravené varhany.Kalvárie v Jaroměřicích má opravené varhany.Zdroj: archiv Arcibiskupství olomouckého