V úterý dopoledne proběhlo okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů, kterou vyhlašuje ministerstvo dopravy spolu s Besipem.

Do Svitav se sjely týmy žáků ze škol celého okresu, aby zabodovaly, respektive spíš nebodovaly. Vyhrál ten, kdo bodů ve výsledku nasbíral co nejméně. Rozdávaly se totiž za chyby a nedodržování předpisů.

Od teorie k praxi

Soutěžící do Svitav postoupili na základě školních kol. Utkali se ve třech kategoriích pro mladší školáky, starší školáky a žáky speciálních škol.

„Děti musely složit teoretický test a zvládnout zdravovědu, se kterou nám pomáhali pracovníci červeného kříže. Soutěžící pak jeli jízdu zručnosti a jízdu na dopravním hřišti, kde na ně dohlíželi dva dopravní policisté a jeden městský strážník," popisoval jednotlivé disciplíny za organizátory okresního kola z řad svitavského domu dětí a mládeže Miroslav Skočovský.

Úkolů bylo pro žáky připravených hodně a příležitostí předvést svou zručnost i znalosti ještě víc. „Někteří jsou lepší, někteří jsou ještě lepší. Ale nejvíc chybují v tom, že se nedívají. Například když vyjíždí ze stanovišť, tak se nepodívají, jestli něco nejede. Ale celkově je to dobré, značky respektují," hodnotil výkony dětí dopravní policista Jiří Kratochvíl.

Podle ohlasů dětí nejsložitější byla asi jízda zručnosti. Úkoly totiž absolvovaly na vypůjčených kolech, často velmi odlišných od těch, co mají doma. Spoustu z nich například překvapilo, že brzdit musí šlápnutím dozadu.

Krajské bude těžší

V okresním kole si soutěžící dobrovolně mohli vyzkoušet i práci s mapou. Ta už totiž bude v kole krajském povinná. Měli příležitost zjistit, jak jim tato disciplína půjde.

„Zkoušeli si, jak na mapě vyřešit dopravní situaci. Například jakým způsobem se  dostanou ze školy na polikliniku, aby při tom neporušovali dopravní předpisy.  A to jak pěšky, tak na kole. Nebo hledali nejkratší cestu," popisoval Jiří Hábík, jeden z organizátorů. Podle jeho soudu děti předpisy znají, ale dělá jim problémy se na mapě zorientovat.

Vítěz každé kategorie postoupil do krajského kola, které se bude konat  3. června v Pardubicích. Svitavsko pojedou reprezentovat děti ze základních škol v Morašicích a v Pomezí. Mezi speciálními školami zabojuje v krajském kole ta svitavská.

ANKETA: Kdo vás učil dopravní předpisy, jezdíte na kole často?

Kateřina Tesařová, 11 let
ZŠ Riegrova Svitavy, 5. třída

Znát dopravní předpisy mě učili rodiče a učitelé ve škole. Na kole jezdím často, někdy i do školy. Nejtěžší mi tady přišlo, projet na kole mezi těmi koflíky a nic neshodit.

Petr Klusoň, 13 let
ZŠ Lubná-Sebranice, 7. třída

Učil jsem se je doma a ve škole. Nejsložitější mi přijde vyřešit na křižovatkách, kdo pojede první. Na kole jezdím skoro každý den. Tady mi jako nejtěžší přišly asi vědomostní testy.

Jakub Kočvara, 12 let
ZŠ Sokolovská Svit., 6. třída

Učil jsem se s tátou. Probírali jsme značky. Ty jsou podle mě nejtěžší. Na kole jezdím každý den. Jednou jsem v Hradci nad Svitavou nevěděl, kdo má přednost a málem mě srazilo auto. Nejtěžší jsou asi testy.

Simona Ondráčková, 14 let 

ZŠ Kunčina, 9. třída

Ve škole ve volném čase nám učitel vysvětloval předpisy a taky  doma. Na kole jezdím skoro každý den s kamarády. Složitou situaci jsem zatím řešit nemusela. Vím, jak se v provozu chovat.