Poučky o první pomoci si vyslechl snad každý. S praxí mnozí pokulhávají.

Své o tom ví i maminky, které se přihlásily na kurz první pomoci pořádaný svitavským Krůčkem.

Impulsy

„Tento kurz je rozdělený do dvou částí po třech hodinách. V první části se účastnice dozvědí fakta a mýty, které o první pomoci provázejí běžnou populaci. Hlavně se naučí resuscitaci. Budou mít možnost si vše prakticky vyzkoušet. Druhá část za měsíc bude specifikovaná na první pomoc poskytovanou dětem," přiblížila náplň kurzu lektorka Kateřina Krausová.

Jedním ze zmiňovaných mýtů je například podkládání hlavy. „Spoustu lidí si myslí, že u člověka v bezvědomí je nutné podložit hlavu a udělat mu komfort, to je jeden z velmi rozšířených mýtů," konstatovala Kateřina Krausová.

Maminky se shodují, že je na kurz často zavedly trampoty s jejich dětmi. Jedna z maminek na úvod kurzu popisovala nepříjemnou příhodu, kdy se její dcera začala dusit. Jiná maminka přidala zážitek se synem. Podle jejich slov je to čipera, který neposedí. Nedávno se mu stal úraz, všude spoustu krve, výsledkem byl „jen" vyražený zub. Pro maminku to byl impuls k tomu, aby vyhledala některý z kurzů první pomoci.

„S kamarádkou provozujeme dětskou školku a s dětmi velmi často chodíme do přírody. Mohlo by se něco stát. Doufám, že se to nikdy nenastane, ale ta varianta tady je. V životě jsem už absolvovala kurzů několik. Například v autoškole, na vysoké škole, ale mám pocit, že z nich nic nevím. Tak jsem se rozhodla zkusit kurz tady a doufám, že se dozvím něco takového, co mi v praxi pomůže," prozradila jedna z účastnic kurzu Světlana Macková.

V rukou povolaného

Kateřina Krausová, která maminky kurzem provázela, má s touto problematikou mnoho zkušeností. „Jsem zdravotník. Sedmnáct let jsem pracovala na ARO u lůžka. Externě jsem pracovala také na záchrance. Pak jsem měla možnost lektorské činnosti na vyšší zdravotní škole v Praze a také na vysoké škole, kde jsem učila ošetřovatelství v chirurgii a první pomoc," prozradila o sobě lektorka.
Přiznala, že nápad organizovat kurz první pomoci vzešel z její iniciativy. „Na mateřské dovolené mi velmi chybělo zdravotnictví. Chtěla jsem předat dál to, co vím. Tak jsem si říkala, že tohle je správný směr. A myslím, že se to setkalo se zájmem," konstatovala Kateřina Krausová.

Pomohla figurína

Nejlépe si člověk zapamatuje to, co si sám vyzkouší. Přesně to lektorka v kurzu také aplikovala. „Zdravotnická škola nám půjčila resuscitační model, na kterém si všechno prakticky vyzkoušíme," uvedla lektorka kurzu a dodala: „V Krůčku jsme podobný kurz organizovali už minulý rok. V průběhu školení  účastníci říkali, že spoustu poznámek a připomínek z mé strany se jim velmi hodilo v práci i doma. Měli jsme i kurzy první pomoci pro seniory."

Nehoda ne náhoda

Nachomýtnout se k nehodě si nepřeje snad nikdo. Jsou tací, kteří v tomto směru měli štěstí. „Naštěstí jsem se ještě nikdy k ničemu nenaskytla. Možná jednou, když jsem měla já zranění. Sekla jsem se sekyrou při štípání dříví, ale v té chvíli dobře zareagoval můj muž. Tehdy jsem i sama zjistila, že si nevím moc rady. Asi bych něco vymyslela, ale nebyla jsem si jistá," připustila Světlana Macková.

Další z účastnic kurzu připustila, že i přesto, že už několik kurzů navštívila, stále má z poskytnutí první pomoci obavy.