Už časně ráno bylo rušno v kulturním domě v Pusté Kamenici. Padesátka místních nadšenců se oblékala do kostýmů a líčila se. V osm hodin vyrazil průvod maškar s „deratizační komorou“ do ulic. Masopust ve vesnici na hranici okresu slaví pravidelně už od roku 1994. „Starší lidé už moc chodit nechtějí, ale letos jsme přesvědčili nějaké mladé, aby šli s námi. Musíme tu tradici někomu předat,“ uvedl Jaroslav Sklenář. Masopust je v Pusté Kamenici dochovaný z první poloviny 20. století. „Když jsme ho obnovovali, tak jsme se ptali starého pamětníka Vaška. Ten nám řekl, jak by měl průvod vypadat, které masky k masopustu patří,“ dodal Sklenář. V Pusté Kamenici žije nyní 338 obyvatel. Do průvodu jich v sobotu vyrazilo asi padesát. V čele kráčel laufr, který přál hospodářům šťastný nový rok. Mezi maškarami nechyběl ženich s korpulentní nevěstou nebo policista, který stavěl projíždějící auta a od řidičů vybíral „daně“. Někde ale zůstaly před maškarami dveře zavřené. „Všude nás lidé nepustí. Hlavně starší lidé na nás ale už čekají, mají napečeno a vyloženě se těší,“ řekl Jaroslav Sklenář. Masopust je podle jeho slov sice náročný, ale krásný. „Člověk si dá s lidmi štamprličku, končíme večer kolem šesté, ale dochodíme většinou všichni,“ uzavřel Sklenář.
Maškary chodily rovněž v Chrastavci. „Odnepaměti tady byly vostatky. Pořádali je hasiči. Vždycky je doprovázela chrastavecká dechovka. Bývalo nás dvanáct i patnáct. Parta ale zestárla. V sedmdesátých letech neměl kdo pokračovat. Už jsme si mysleli, že tradice zanikne. Po jedenácti letech se jí ale ujala děvčata z červeného kříže a svazu žen. S menší přestávkou je pořádáme každý rok. Ani revoluce se nás nedotkla. Je to stále lepší a lepší,“ řekl obecní kronikář Josef Ducháček, který cestou hrál na harmoniku. Údolím i po stráních vyrazilo na tři desítky pohádkových postav, aby se se všemi místními pozdravily a zazpívaly. U každého domu hodovaly. Nechyběly tradiční koblížky, ale ani věnečky, uzené, řízky či domácí sekaná a samozřejmě něco ostřejšího k tomu. Do průvodu se zapojili všichni bez rozdílu věku a užívali si. „S masopustním průvodem chodím od dětství. Jsme hrdí na to, že tuto tradici zachováváme,“ řekla Andrea Luňáčková. Fotografie z reje masek v Chrastavci ZDE.
Asi třicet lidí se pravidelně zapojuje do masopustního průvodu ve Vendolí. Letos si připomněli už deset let od obnovení tradice. „Tentokrát se objevily v průvodu všechny masky, které v něm v minulosti chodily,“ řekl Oldřich Hladík, který s píšťalkou usměrňoval maškary. Vesnice patří mezi ty nejdelší v okrese. Měří zhruba osm kilometrů. Maškary však v sobotu šly poctivě dům od domu, takže těch kilometrů měli v nohou mnohem více. K večeru už byla znát nejen fyzická únava, ale také opojení slivovičkou. A to je ještě po obchůzce čekalo večerní slavnostní zakončení masopustu na tradiční zábavě.
Fotografie z masopustu ve Vendolí najdete ZDE.
Peníze pro ústav
Dlouholetou tradici má masopust v Březové nad Svitavou. Maškary obveselují obyvatele minimálně patnáct let. Pod kostýmy řezníka, vodníka, Krakonoše či hajného lidé poznávali především hasiče a hasičky. Než obejdou všechny domy, bývá večer. „Zahrajeme na harmoniku a zpíváme,“ řekla Marie Felklová. Kromě pohoštění dostávají maškary od lidí peníze. „Z výtěžku každoročně přispíváme kojeneckému ústavu. Letos z peněz pořídí dětem klávesový nástroj pro muzikoterapii,“ vysvětlila Felklová. Část peněz dostanou hasiči na opravu garáží pro hasičská auta. Fotografie z Březové nad Svitavou ZDE.
IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
KVĚTA KORBÁŘOVÁ