Úderem čtrnácté hodiny zahájili volby i ve Skleném. Předseda volební komise odemkl, aby voliči mohli rozhodovat o budoucnosti obce. První se k volební urně zodpovědně postavila Jana Filová. „Myslím si, že každý hlas, který je vhozený do volební schránky, je důležitý. Neměla jsem vůbec těžké rozhodování. Paní starostka je moc šikovná. Byla bych ráda, kdyby ji lidé zase zvolili," konstatovala mladá žena. Volby chtěla stihnout hned v pátek. „Jedu do Strážnice k rodičům, tak jsem přišla ještě dnes, abych je nepropásla," uvedla Jana Filová. Za ní už čekala další volička, podle které jsou volby důležitým krokem. „Neměla problém s výběrem. Věděla jsem hned, komu svůj hlas dám. Určitě se najde víc takových, kteří nenechávají volby na náhodě, ale raději si sami vyberou a jdou volit," poznamenala Kateřina Tulisová. Co by vzkázala těm, kteří k volbám nejdou? „Ať si pak nestěžují. Volby jsou jedním ze způsobů, jak něco změnit, ovlivnit," dodala.

Milan Haluze usedl jako předseda volební komise ve Skleném už popáté. „Bývá zvykem, že u nás míří k urně spíš starší. Mladí nám tady pomáhali s volební místností a tak také volí," řekl muž. Netroufá si ale říci, jaká volební účast při letošních komunálkách bude. V obci je celkem 189 voličů. Z šesti jmen na jediné kandidátce vybírají pět zastupitelů. „Volby do zastupitelstva by měly lidi zajímat víc, než jiné volby. Volí přece lidi pro sebe," podotkl Milan Haluza.

Zvonění

V Křenově mají už tradičně volební místnost ve škole, a tak volební komisi, která je složená ze samých sympatických dam, dokonce i zvoní na hodinu. Také tady se od samého začátku voleb lidé s hlasovacími lístky poctivě trousili k urně. „Za prvních pětačtyřicet minut přišlo patnáct lidí," upřesnila předsedkyně volební komise Petra Šulcová. Účast předpokládá vysokou. Hana Teplá si to namířila k urně už v pátek odpoledne. „Šla jsem k volbám, protože chci změnu. Čím víc budou lidi volit, tím dřív mohou něco změnit. Měli by chodit všichni," sdělila volička.

Volební okrsky ve Svitavách najdou voliči na tradičních místech, v jídelně dopravního podniku, na lesní správě, ale hlavně ve školách. Jeden z volebních okrsků je svitavské zdravce. Komise tam čeká celkem na 899 voličů. Přesně takový počet je na seznamech. „Za hodinu a půl prošlo volební místností zhruba deset procent voličů," upřesnila Kateřina Šimková, předsedkyně volební komise.

Voliči odmala

Někteří voliči berou k urnám i své děti, stejně jako manželé Korcovi ze Svitav. „Je důležité, aby už odmalička věděly, že jít k volbám je občanská povinnost," poznamenal Petr Korec. Volí přece složení zastupitelstva. „Komunální volby jsou nejdůležitější ze všech," zhodnotil. K volbám chodí pravidelně. Rozhodování těžké neměl.
Stává se, že i ke komisi se dostaví lidé, kteří třeba nemají platné doklady. Hned v pátek se to přihodilo i jedné voličce ve zdravce. Paní přišla s neplatným průkazem. Ale komisaři ji nemohli nechat odvolit. Volička se rozhodla hned na místě. Poznamenala, že už k volbám nepřijde.

To někdejší jedlovský obyvatel a dnes občan Pomezí Miroslav Lajžner by si neodpustil, kdyby se nezvedl z pohodlí gauče, nevzal volební lístky a nehodil je do urny. Považuje to jednak za svou občanskou povinnost a vnímá to také tak, že by se lidé měli obecně zajímat o politiku a dění v místě, kde žijí. „Volí i mí synové. Nikdy jsem nemusel přemlouvat, mají to zkrátka v sobě. A já volím hlavně proto, že na kandidátkách bývají lidé, které znám a můžu je zvolit. Vím o nich, že jsou to spolehliví lidé. Vnímám to jako slušnost jít volit, protože si takových lidí vážím," podotkl Miroslav Lajžner. Je mu dvaašedesát a když mu to čas a povinnosti dovolí, jde volit. „Chodím už od osmnácti let a právě komunální volby vnímám jako ty vůbec nejdůležitější," připomněl muž.

Poličák Tomáš Prokopec chodí vyjádřit svůj názor každé volby a je přesvědčený, že obecní dění musí zajímat každého. „V mém okolí tentokrát není nikdo, kdo by se vyloženě zasekl a řekl, že k volbám vůbec nepůjde. Obecně usuzuji, že letos bude o volby opravdu mimořádný zájem," věří Tomáš Prokopec a očekává vysokou volební účast.

Mají skvělou partu

Odvolil ve školce na Hegerově ulici, kde byla místnost vůbec poprvé po rekonstrukci. Volební komise se mění jen sporadicky. Dlouho v ní sedí také Anežka Králíčková. „Vždycky se nám tu seje skvělá parta lidí. Nemůžeme si stěžovat. Chodíme do komisí spousta let," řekla zapisovatelka. Za léta strávená ve volební komisi má bohaté zkušenosti s tím, jak si ukrátit čekání na voliče. „Vždycky mezi námi kolují časopisy. Moc rádi si spolu povídáme a sdělujeme si novinky. Je docela fajn, že nám to vydrží celé dva dny a není tu nuda ani ticho," uvedla Anežka Králíčková.