Není totiž oheň jako oheň a hasiči musí vědět, co je čeká, když otevřou dveře, za kterými zuří požár. A právě před Vánoci je taková příprava na místě. Stačí doma zapomenutý zapálený adventní věnec a neštěstí je na světě. Oheň v uzavřené místnosti totiž čeká na malý závan vzduchu a hasiči musí vědět, co od něj očekávat.

Stojím spolu s hasiči před kontejnerem Flashover a oblékám si zásahovou výstroj – kalhoty, bundu, kuklu, rukavice, přilbu a dýchací masku. Nastává první problém. Manipulace s fotoaparátem v hasičském dýcháku bude složitější. V rukavicích se ztrácí cit a špatně se zaostřuje, protože hledáček se k oku přiložit nedá. Vstupuji do kontejneru, zatím bez aparátu, chci se jen seznámit s prostředím.

Sedáme si na zem u stěn a posloucháme instruktora. Vstup se uzavírá. , Teplota v místnosti citelně stoupá a prostor se od stropu plní těžkým černým kouřem. Za chvíli zbývá už jen asi půlmetr od země, kde vidím boty ostatních sedících hasičů. Svoji ruku před obličejem už ale nevidím, a tak ji na radu instruktora zdvihám nad hlavu. Je tam o poznání tepleji než při zemi. Je čas vyvětrat místnost a přejít k první ukázce toho, co oheň dokáže. Venku si beru od hasiče fotoaparát, zalehávám uprostřed kontejneru.

Všechny nás čeká takzvaný rollover

Když instruktor otevře dveře do hořící místnosti, nestane se v první chvíli nic. Jenže vzápětí se přes naše hlavy přežene ohnivá vlna. Jakoby naráz vzplál celý strop. A právě na tato překvapení, která oheň umí, se hasiči musí připravit.

Rollover ale není ten nejnebezpečnější. Následně se seznamujeme s dalším překvapením, které může ohrozit zasahující hasiče . Backdraft.
Otevíráme zvenku horní část dveří, za kterými hoří. Podobně, jako by se například mohlo otevřít domovní okno. I tady je následná zkušenost naprosto zřejmá. Závan vzduchu do místnosti, kde už jej moc nezbývalo, způsobí silný zážeh plamene, který by se člověku stojícímu před oknem stal zřejmě osudným…