Hráči jezdili na zápasy  
i na bicyklech

V roce 1922 sestavili první fotbalové mužstvo demobilizovaní vojáci, příslušníci Československých legií, kteří se vrátili ze světové války. Jenže od té doby se fotbal zakládal ve vesnici ještě dvakrát, a to v roce 1949, aby se v Dolním Újezdu hrála první fotbalová soutěž, a po několikaleté pauze ještě v roce 1967.

První zápas  sehráli újezdští fotbalisté v roce 1922 proti kamarádům – legionářům z Litomyšle. Po legionářích převzali fotbalovou štafetu ve vsi další sportovci, hrála se místní derby mezi částmi obce Dolní Újezd. Kopaná byla oblíbená, ale fotbalový klub tehdy v Dolním Újezdu nevznikl. Šlo o utkání neregistrovaných hráčů. Prvním řádně registrovaným újezdským fotbalistou byl  Josef Tobek.

Ve čtyřicátých letech se kopané v Újezdu dařilo, formovala se první hráčská sestava. Fotbalisté hráli v místě dnešního parkoviště a na hřišti u školy. Po válce už bylo v obci fotbalové mužstvo, hrálo pod názvem Újezd. Na zápasy jezdili hráči na bicyklech až do Proseče, Litomyšle nebo i do  Vendolí. Oddíl kopané byl založen v roce 1949 v místní hospodě. Prvním soupeřem Dolního Újezdu byli fotbalisté Sokola Bořice. Na Litomyšlsku se tehdy hrál fotbal kromě Újezdu jen v Litomyšli a ještě ve  Sloupnici.
V roce 1958 si dali místní hráči pauzu. Oddíl kopané byl znovu obnoven v roce 1967. A od té doby se už fotbal v Dolním Újezdu hraje nepřetržitě s malými i většími úspěchy.

Kopaná dnes přitahuje kluky 
i holky, tradice pokračuje

V Dolním Újezdu se hrál fotbal  prokazatelně  již před devadesáti  lety.  V současné době se hraje v pořadí již na čtvrtém hřišti. Kde všude se fotbal hrál, to se dozví účastníci  sobotní oslavy.

Hráčům se v obci daří a tradici kopané drží nepřetržitě  od roku 1967. „Od minulého roku máme v Dolním Újezdu historicky nejvyšší počet týmů," říká Miroslav Lipavský, starosta TJ Sokol Dolní Újezd.  Hráči se scházejí ve fotbalové školičce, mladší  a starší přípravce, mladší a starších žácích, dorostu, mužích „B" a „A" a také ve staré gardě.

„Vzpomínáme  s uznáním na všechny hráče, činovníky, fandy, kteří společně i přes různá přerušení udrželi a rozvíjeli dolnoújezdský fotbal. Udržujeme kontakt s rakouským fotbalovým týmem ze St.  Valentin. V létě pořádáme Memoriál Bohouše Nováčka, dlouholetého hráče našeho oddílu," uvedl Miroslav Lipavský.

Sokolové se podílejí rovněž na společenském životě ve vesnici.

Organizují v lednu Sokolský ples s překvapením a bohatou tombolou. V březnu  pořádají Josefovskou estrádu a během léta několik tanečních zábav. Sokolovna ožívá muzikou a tancem také o posvícení, pouti a na Mikuláše.

Program oslavy 90. výročí

sobota 17. listopadu
Dolní  Újezd

sraz u sokolovny  10 hodin
Účastníci se vydají po stopách  dolnoújezdského  fotbalu. Procházka  s překvapením po místech, kde se hrál a hraje fotbal. Uvítáme, pokud zájemci přijdou oblečeni v dresu.

guláš v sokolovně  12 hodin

Večerní program:
sokolovna  19 hodin

Slavnostní setkání bývalých a současných hráčů,    činovníků, příznivců, fandů, manželek, přítelkyň u příležitosti oslav 90 let fotbalu v Dolním Újezdu.

•Slavnostní projev prezidenta fotbalového oddílu
bratra Miloše Vrabce
•Ocenění hráčů a činovníků oddílu
•Dívčí jedenáctka
•Večeře
•Hudebně-divadelní šou  Tyršbandu
•Beseda s kamarády

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ (s využitím almanachu „80 let fotbalové historie v Dolním  Újezdě")