Bezpečnost lidí mají zvýšit speciální rohože dovezené z Finska. Zaplatí je projektanti a stavební firma. Tak se dohodli zastupitelé na úterním zasedání.

Pozor, mokro!

Neběhat, nenosit dlouhé plavky a hlavně pořád stírat! To jsou „základy chování" v litomyšlském bazénu. Jinak totiž hrozí pád. Jenže mnozí lidé tvrdí, že uklouzli, i když šli normálně pomalu. „Byla jsem ve více bazénech, ale jen v Litomyšli jsem málem uklouzla. A to jsem neběžela, ale jen šla ze sprch. Naštěstí jsem to stihla vyrovnat a nespadla jsem," řekla Anna Novotná. Jiní takové štěstí neměli, a tak se v knize bazénu už objevila řada úrazů. Zranil se tady před časem i malý Jakub. „Podlaha je kluzká a když je na ní voda, tak až extrémně. Můj syn v bazénu poskočil, popoběhl, čemuž u dítěte zkrátka nezabráníte," uvedla Markéta Spáčilová z Jablonného nad Orlicí, matka Jakuba.

Diskuze okolo kluzké podlahy v krytém bazénu se táhnou dva roky. Na dlažbu nechalo město udělat několik posudků. Ty hovoří jasně. „Od norem jsme se neodchýlili. Jde jenom o běžné a drobné stavební odchylky. Jinak je dlažba v pořádku a vyhovuje," sdělil starosta Michal Kortyš.

Je nevhodná

Někteří členové opozice mají ale jiný názor. „Odborníci z firmy Rako řekli, že dlažba má více vad a je pro bazén nevhodná. Vedení města si ale nechce připustit, že udělalo chybu. Dlažba je v pořádku, ale musí se chodit po rohožích," podotkl na jednání zastupitelstva Radek Pulkrábek.

Starosta Michal Kortyš připouští, že dlažba v bazénu klouže. Rozdíl oproti jiným bazénům ale není tak velký. Velkou chybu neudělali ani projektanti, ale podle radních nenese vinu ani stavební firma. Přesto budou platit. Uhradí speciální rohože z Finska, které jsou na několika místech v krytém bazénu a zvyšují tak bezpečnost. „Údržba dlažby je pro zaměstnance bazénu náročná. Rohožemi jsme zvýšili bezpečnost a to nám doporučil i znalec. Nemůžeme za každým člověkem chodit se stěrkou. Proto chceme, aby nám projektanti a stavaři přispěli. O částku sedmdesát tisíc korun se tedy podělí. Město to nebude stát ani korunu," sdělil starosta Michal Kortyš.

Milimetry

Projektanti se tedy zřejmě dopustili „milimetrové" chyby. Stavební firma ale nikoliv, přesto bude platit také. „Firma stavěla bazén podle projektu, který řekl, jaké mají být sklony dlažby. Odchýlili se jen v jednom místě o setiny milimetru. Je to tak drobná vada, která ničemu nevadí. Přesto se firma sama nabídla, že s námi bude spolupracovat a pomůže," vysvětlil starosta.

Rohože pomohly a úrazů v bazénu ubylo. „Úrazovost se snížila. Za půl roku jsme neměli žádné zranění po pádu na zem. Používáme také lepší čistící prostředky," řekl Karel Kalousek, ředitel městských služeb, do jejichž správy krytý bazén patří.

Podlaha v bazénu se tedy bourat nebude, i když to někteří lidé navrhovali jako jediné řešení. „Když budeme chtít dlažbu celou předělat, firma se bude bránit. Půjde to k soudu. Vyhrajeme, nebo prohrajeme. Každopádně při bližším zkoumání posudku jde skutečně jen o milimetr," dodal starosta Kortyš.

Podle něho neklouže jedině mozaika z malých dlaždiček. V úvahu připadá také dodělání falešných spár. Rohože ale zatím problém řeší a pro město tím problém po dvou letech prozatím končí.

Tři otázky 
pro starostu 
Michala Kortyše

Udělalo město při stavbě bazénu chybu?
Asi jsme udělali chybu v tom, že jsme si měli více prostudovat návrh, který se týkal údržby dlažby. Architekti navrhovali spád dlažby a řekli, že mezi bazény bude nulový spád, aby se vyhnuli schodu. Stanovili, že musíme podlahu udržovat, aby tam nestála voda, tedy neustále ji stírat do kanálků. To byla, myslím, trochu naše chyba, že jsme si to pořádně nepřečetli a neřekli, že se nám to nelíbí, protože to bude náročné pro zaměstnance krytého bazénu.

Projektanti pochybili?
Ne, spíše to byla chyba v kvótách. Neměli v souladu kvóty ve výkresech a s těmi v technické zprávě. Ale to se vyřešilo na kontrolním dnu. Posudky říkají, že platí určité normy a od těch jsme se neodchýlili. Dlažba při nulovém spádu ničemu nevadí, ale musíme dodržet normu, která říká, že musíme zabezpečit odtok vody údržbou.

Takže teď je problém vyřešený. Dali jste rohože…
Z pohledu právního a stavařského jsou odchylky projektu a stavby takové, že firma má všechno v pořádku. Nulový spád navrhli projektanti. Měli jsme říct, že to tak nechceme.