„Plánujeme, že nové zařízení bude další terapeutickou dílnou, ve které se mohou naši klienti naučit práci v obchodě a která jim možná pomůže na cestě k jejich dalšímu uplatnění,“ přibližuje hlavní úkol prodejny vedoucí střediska pro osoby s duševním onemocněním Ivana Fajmonová.

Spolu s tímto střediskem se pod vedením odborného pracovníka budou podílet na provozu Fimfára i klienti AC dílen, sociálně terapeutických zařízení pro osoby s mentálním postižením.

Hračky i šaty

A co se bude ve Fimfáru prodávat? Všechno možné. „Bude zde možné nakoupit věci, které získáváme darem od našich přátel a příznivců. Jedná se o hračky, knížky, oblečení, spotřební zboží, dárkové předměty a podobně,“ uvedla Vladislava Mušinská, vedoucí obchodu.

Půjde o věci nové i použité a určitě se budou lidem líbit, nebo se jim hodit. Kromě toho zde budou k prodeji i výrobky klientů AC dílen. To vše bude v obchodě k prodeji a výtěžek z něj využije Oblastní charita v Poličce.

Podobné obchody existují na celém světě. Zřizují je neziskové organizace a pomáhají jim v mnoha směrech, mimo jiné k nácviku pracovního procesu pro klienty různých cílových skupin. Propagují rovněž neziskové organizace, zajišťují mírný zisk, zprostředkovávají kontakt se širokou veřejností.

Na slavnostní otevření Fimfára přijede také radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči Miloslav Macela nebo ředitel Diecézní charity Hradec Králové Jiří Stejskal. Terapeutický obchod Fimfárum najdete v Eimově ulici 38 v Poličce.

(ik, šp)