Speciální přístroj pomáhá handicapovaným osobám ovládat klávesnici počítače pomocí očních pohybů. Pražská společnost si ale stojí na svém a tvrdí, že Filipův vynález je plagiát.

„K tvorbě zařízení jsem se rozhodl mimo jiné kvůli našemu postiženému známému. V jednu chvíli jsem již chtěl s projektem seknout. Zjistil jsem, že něco podobného už existuje. Ale cena byla dost vysoká. To mne vyburcovalo, abych projekt dokončil. Rozhodně to ale není plagiát. Použil jsem amatérské technologie. Existující projekt jsem ani nezkoumal,“ hájí se Filip Naiser, který zvítězil na pardubickém festivalu vědy a techniky. Během práce zjistil, že již existují podobná zařízení v České republice i v zahraničí. „Ten můj je ale jiný. Je založený na jednoduché technologii. Využívám webkameru, která je cenově dostupná,“ dodal Naiser.

Studenta hájí ředitelka gymnázia Ivana Hynková. „Jeho řešení je odlišné. Navíc projekt připravoval na festival vědy, který je určený pro studenty. Nechce ho vyrábět. Myslím si, že vyhrál oprávněně. Zaslouží si jet do USA,“ uvedla Ivana Hynková.

Zástupce firmy, která přístroj produkuje, je přesvědčený, že je pravda na jejich straně a nehodlá ustupovat. „Nejvíce mě mrzí, že Filip i po předložení důkazu o tom, že komerční řešení znal a okopíroval rozložení kláves na frekvenční klávesnici, neuzná svou chybu,“ sdělil Martin Dobiáš ze společnosti Medicton Group.

(ik,ap)