Půlkulatý 65. ročník Smetanovy Litomyšle začne výjimečně generální zkouškou, která bude přístupná veřejnosti. Uvnitř zimního stadionu vyrostla působivá koncertní síň a vznikla tak Festivalová hala. Pořady chystané pro zámecké nádvoří se tak přesunou do multifunkční haly architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky.

"Tvoří ji velmi vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekávaným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvuky-pohlcujícím materiálem. Akustika haly tak je nezvykle decentní a velmi dobře vyhoví i klasické hudbě," přibližuje nové prostředí Karel Telecký ze Smetanovy Litomyšle. 

Psali jsme:

Zimní stadion v Litomyšli se letos promění ve Festivalovou halu pro Smetanovu Litomyšl.
Zimák se promění ve Festivalovou halu. Smetanova Litomyšl letos opustí zámek

Jaký zážitek Festivalová hala nabízí, vyzkouší lidé poprvé v úterý 13. června dopoledne při generálce. Široká veřejnost je zvána k návštěvě speciálního koncertu, který se odehraje před samotným zahájením festivalu, a to v úterý 13. června.

Více najdete ZDE

"V 10.30 hodin se Festivalová hala otevře všem zájemcům a v 11.30 hodin v ní začne atraktivní, přibližně hodinový koncert, na němž vystoupí nejen Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Joela Hány, ale také řada vynikajících sólistů: klavírista Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, sopranistka Patricia Janečková a barytonista Tadeáš Hoza. Na programu budou velmi známá a oblíbená díla Bedřicha Smetany (Vltava), Antonína Dvořáka (Mazurek, části z Rusalky), Richarda Addinsella (Varšavský koncert), Intermezzo Pietra Mascagniho, Svatební pochod Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale také třeba filmová hudba Karla Svobody," doplnil Telecký.

Vstup je sice volný, je lidé si musí na generálku zamluvit vstupenku, aby nebyla překročena kapacita hlediště. Připraveno je ovšem 1200 sedadel. Vstupenky jsou už od pondělí 29. května k dispozici na webových stránkách Smetanovy Litomyšle nebo ve Festivalovém centru v průchodu do zámeckého areálu i na telefonním čísle 461 049 232. Případné zbylé vstupenky budou k mání přímo v den Generálky v pokladně u Festivalové haly od 10.30 hodin.

Festivalové zahrady v Litomyšli nabídnou pestrý program.
Ve free zóně litomyšlské Smetanky vystoupí Cina, Slováčková i Laco Déczi