Nejlepší pálenka se bude dražit

K Biskupickému kaléšku patří neodmyslitelně soutěž o nejlepší pálenku. Pěstitelé několik týdnů zasílali vzorkyna obecní úřad a do pálenice. „Celkem se jich sešlo třicet pět. Na to, jak byla špatná sezona, je to dobrý výsledek. Všechny pálenky byly opravdu kvalitní,“ uvedl starosta Biskupic Dalibor Šebek. Porota již okoštovala všechny došlé vzorky a stanovila vítěze. „Tři nejlepší vzorky vyhlásíme v sobotu před porotou v patnáct hodin. Jméno vítěze zazní z úst Jana Rosáka,“ dodal Šebek.

Nejlepší vzorky pálenek půjdou do dražby. Zatímco v minulých letech se dražilo ve prospěch Dětského domova v Moravské Třebové, letos nastala změna. „Tři nejlepší vzorky vydražíme a výtěžek darujeme charitě v Moravské Třebové, přímo dennímu stacionáři Domeček,“ řekl biskupický starosta.

Součástí třináctého Biskupického kaléšku bude nově farmářský trh. „Chtěli jsme natáhnout do Biskupic farmáře a pěstitele z okolí. Uvidíme, kolik stánků se nakonec na festivalu objeví. Určitě tu ale lidé nakoupí dobré domácí klobásy nebo sýry,“ zve Dalibor Šebek.

Biskupické kaléšek je nejen košt slivovice a dobré jídlo, ale také staré bicykly. Již podesáté se uskuteční jízda velocipedistů Od pálenice k pálenici. Vloni se na start postavilo rekordních 134 závodníků z Čech, Německa i Francie. Iniciátor soutěže Zdeněk Sendler byl navíc jmenován vrchním kaléšníkem. Kdo se stane kaléšníkem letos, zůstává až do jmenování přísně tajné. Každopádně bude opět pasován rytířem Modré trnky Valašského království Františkem Segradem.

Tak nezapomeňte, třináctý Biskupické kaléšek začíná dnes o půl jedenácté a trvá až do večera.

KALÉŠKOVÉ STŘÍPKY

Velocipedisté si dají netradiční závod

Přehlídku velocipedistů letos v Biskupicích zpestří novinka. Mezi závodem z Jaroměřic do Biskupic a jízdou elegance si „střihnou“ soutěž o nejpomalejší projetí krátkého vymezeného úseku. O vítězi rozhodne bedlivá porota.

Počet vzorků závisí i na úrodě ovoce

Počet přihlášených vzorků pálenek do soutěže se každý rok mění. Hodně totiž záleží na úrodě ovoce. Zatím nejvíce jich zaslali pěstitelé v roce 2008, a to padesát tři. Nejméně jich hodnotila porota v roce 2002, a to dvacet sedm.

Náves zdobí největší pletená kraslice

Kdo nestihl návštěvu vesnice u Jevíčka na jaře nebo v létě, na toho bude čekat na návsi překvapení. Uvidí největší pletenou proutěnou kraslici v zemi. Obří vejce je vysoké 283 centimetrů, obvod má 432 centimetrů a průměr 138 centimetrů. Nový český rekord uznala agentura Dobrý den.

Lehónce převonět k malymo štamprdlátko…

Ož ste to někde zkosele? Lehónce převonět k malymo štamprdlátko, podivat se proti světlo, jestle je to česty a pak si postit malinké dóšek na kořeň jazeka, trocho převalet a chvilko čekat, jak se to projevi? Nos, voko a jazek be měle mět posviceni, pokaváď je dobrá. A je jedno z čeho. Dobrá muže bet ze všeckyho sténě jako špatná. Dobré aparát a šekovné palič só sténě duležiti jako kvalita ovoce, ktery se pohožeje. Kdo je hladné a nacpe do kvaso kdovi co, hlavně abe toho belo hodně, zvostane vobyčejně na flaško sám.

Kdo se tomo věnoje, vebirá a kontróloje každó kadlátko, hroško nebo jabko, vobyčejně nemá vo kamaráde bido. No a choť néni uplně univerzálni, každymo chotná něco jinyho, he kdež ta vynikajici chotná asi všeckém. Neměla be se přehánět sela, ho nás se pije od 55 do 60 stopňu, a je potřeba hodně hlidat kvašeni (po dokvašeni dlóho nevodkládat páleni) a pře vlastnim páleni voddělet začátek a netahnót dlóho konec. Pře čtyřiceti se vobyčejně zavirá. Tém se zabráni „vocaso“, které muže celé vésledek znehodnotit. A take je potřeba meslet na to, že pruměr beste měle verobit decky.

Mistrovsky dílo ale nevzniká každé deň. Bolt take pokaždy nezaběhne světové rekord. Ale skoro pokaždy se vo to pokóši. Tak beste k tomo měle přestopovat he ve. Hlavně nic nevošedit. A pokaváď si málo trófáte nebo ste začátečnici, zajeďte si do Biskopic na Kaléšek a zkóšéte a ptéte se. S prázdnó určitě nevodjedete.

Tak na zdravi a ať Vám chotná.

FRANTIŠEK VÁCLAVEK, duchovní otec Biskupického kaléšku

PROGRAM 13. ROČNÍKU

Program na návsi:


Zahájení 10.30 hodin
Vystoupí dechová hudba Malohanačka, mažoretky a nástup všech účastníků – velocipedistů, slavnostní přípitek.
Společný průvod k pálenici 11 hodin
Společný odjezd velocipedistů ke startu do sousedních Jaroměřic 11.30 hodin
Start časovky velocipedistů 12 hodin
Vystoupení Melody Gentlemen Lednice 13 hodin
Klaun Bublín 14.30 hodin
Bublinová show.

Vyhlášení nejlepšího voňavého moku před porotou Janem Rosákem 15 hodin
Soutěž vybraných velocipedistů všech kategorií o nejpomalejší jízdu 15.30 hodin
Vyhlášení vítězů všech soutěží velocipedistů 16.30 hodin
Jízda elegance 17.30 hodin
Tradiční pasování Vrchního kaléšníka 2011 18 hodin
Živá hudební produkce 19 hodin

Program na Statku:

country kapela Kázeň 10 hodin
Taneční zábava s kapelou Epicentrum 20 hodin

Program pálenice Still:

kapela Karanténa 10 hodin

Doprovodný program:

Možnost navštívit místní pálenici, možnost koštu slivovice, ukázky vojenské historické techniky, lidová řemesla atd.
Na tři desítky historických trojkolek jsou nyní k vidění v Biskupicích v domě Stanislava Valoucha. Jedná se o část sbírky Jiřího Fialy z Brna, kterého určitě i letos potkáte na Biskupickém kaléšku na vysokém kole. Je majitelem největší sbírky tříkolek na světě.

Přečtěte si rozhovor s Jiřím Fialou a prohlédněte si bohatou fotogalerii.


Čtěte také související články, ve kterých si můžete prohlédnout fotografie z minulých ročníků.