Jistě vůbec netušili, že pokládají základní kámen nového regionálního fenoménu cestovního ruchu a venkovského turismu.

Desítky vzorků

Další ročník této populární akce se uskuteční již v sobotu.Ve vesnici na Jevíčsku vrcholí přípravy. Podle starosty Dalibora Šebka pěstitelé zaslali na čtyřicet vzorků pálenky. Na akci se chystají stovky lidí z celého regionu.

V relativně krátké době se totiž zakladatelům podařilo dovedně skloubit historické aspekty takřka tři staletí trvajícího průmyslového zpracovávání ovoce a výroby ovocných destilátů v malohanácké oblasti s prvky lidové zábavy, recese, ale rovněž regionální gastronomie a kulturních aktivit. Společně s nevelkou skupinou přátel a spolupracovníků brzy dosáhli toho, že věhlas podniku překročil hranice regionu Moravskotřebovska a Jevíčska. Dnes se řadí mezi přední akce svého druhu v Pardubickém kraji. Za deset let jej navštívily tisíce lidí z celé republiky, mezi nimiž byly i osobnosti společenského, politického a kulturního života země.

Dobročinnost

Nezanedbatelnou součástí festivalu Biskupické kaléšek se v posledních letech stal závod historických kol a velocipédů, vystoupení folklorních souborů a hudebních skupin. Při jubilejním ročníku v Biskupicích odhalili kapličku se symbolikou Kaléšku a vyhlásili recesistickou Svobodnou spolkovou republiku Nikdy nevysychajícího kaléšku.

Významný společenský dopad akce dotváří fakt, že výtěžek z dražby vítězných vzorků pálenky tradičně pořadatelé věnují Dětskému domovu v Moravské Třebové.

Letos vystoupí mažoretky, uskuteční se soutěž o nejtěžší kolo, jízda elegance velocipedistů nebo koncert Aleše Brichty. Lidé ochutnají krajové a zabíjačkové speciality a skvělou slivovičku. Záštitu nad festivalem převzali hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

(ik, oko)