Po sváteční mši se všichni odebrali z kostela svaté Anny do dvora místní fary. V dlouhém zástupu čekali, aby mohli Andělce Ambrůzové osobně popřát k jejímu jubileu. „Jsem šťastná, že za mnou všichni přijeli," svěřila se oslavenkyně.

Velká rodina

Mezi gratulanty nechyběli příbuzní, ale ani lidé z okolních farností a kněží. Kromě květin ji zasypávali milými slovy a vřelým objetím. „Máme Andělku hrozně rádi. Je ohromná a velice skromná. Nevdala se, nemá vlastní rodinu. Má ale nás všechny. Má vlastně tak velkou rodinu, jakou nemá nikdo na světě," uvedla Marie Volfová z Pohledů.

Lidé si ji oblíbili. A kdo jiný by o ní měl vyprávět, když ne její sestra. „Andělku není třeba popisovat. Je taková, jak ji všichni znají kamarádská, ke každému dobrá, nikomu neřekne ne, když za ní přijde," řekla Žofie Hemžalová z České Třebové. Sestra je o patnáct let mladší než Andělka. „Často jsem s ní bydlela v Radiměři a pomáhala jí. Spávaly jsme v jedné posteli. Byly a pořád jsme opravdové sestry," vzpomínala sestra Žofie.

Slečna z fary si ve svém úctyhodném věku na zdraví ráda přiťukne štamprličkou a taky zatancuje, i když jí nohy občas nechtějí poslouchat. „Obdivuji, jak je ve svém věku čilá. S Andělkou mě seznámil pan farář. Hrozně mi připomíná maminku mého prvního chlapce. Jako kdyby jí z oka vypadla. Sem tam si i zavoláme," řekla Olga Přikrylová z Moravské Chrastové.

Obětavost

Žena, která nosí jméno po anděli, má náruč otevřenou pro všechny. Ale svého štěstí se v mládí vzdala. Odjela do Radiměře za bratrem Karlem, místním farářem, aby mu vařila a prala. Zůstala i po jeho smrti. Celý život se starala a stará o kněží, kteří se na faře zastaví na dobré jídlo a pro milé slovo. Vaří jim více jak šedesát let. Podle ní to neměli jednoduché a někdo se o ně postarat musí.

Andělka by se rozdala. „S lidmi to umí, ráda si s nimi vypráví. Je také chytrá stejně jako její sourozenci," podotkl Andělčin synovec Karel Mareš z Ústí nad Orlicí. Její vitalitu vysvětluje tím, že je psychicky vyrovnaná. „Z ničeho si nic nedělá. Chvíli pracuje a chvíli odpočívá. Vždycky také jedla jen samé domácí věci, které si vypěstovala. Maso, sádlo, mléko, vajíčka od vlastních slepic, všechno zdravé," mínil synovec.

A jaký má recept sama Andělka? „Stačí mi modlitba, med a pravá valašská slivovička od synovce," dodala jubilantka.