Spolu s dalšími nespokojenými občany bojuje proti nesnesitelnému zápachu z odchovny selat v Makově.

Problém se táhne roky. Před časem se rozhodl místním lidem pomoci poslanec Václav Neubauer a posléze i starosta Litomyšle Michal Kortyš. Nyní hodlají projednat s ministrem zemědělství Petrem Bendlem změnu zákona o hospodaření. Ta by mohla boj se zápachem Makovským ulehčit.
Krmení
Odchovna v Makově patří společnosti Drupork Svitavy. Podle všech norem, které stanovuje zákon, dodržují všechny limity. Přesto ale odchovna zapáchá a obtěžuje okolí. Řešení svízelné situace je několik. Společnost už změnila systém krmení a vysadila některé přípravky. „Naši zaměstnanci tvrdí, že při použití přípravků bylo ve stájích lepší klima, teď je uvnitř zápach, ale zase není venku," poznamenal Josef Votřel z podniku Drupork.

Ostravská firma otestovala na farmě v Makově speciální koncentrát na redukci čpavku. Výsledek ale není podle odborného posudku zcela prokazatelný. Václav Tměj navíc vysázel mezi farmou a svým domem větrolam. „Větrolam je nízký, nejvyšší stromy mají teprve dva metry. Ale stejně si myslím, že stromy nic nevyřeší. Ten zápach je cítit i v lese kilometr od farmy," řekl Václav Tměj.

V úvahu stále připadá i instalace praček vzduchu. Toto řešení je ovšem otázkou peněz, a to v řádech milionů korun. Tady by ale mohla pomoci změna zákona. A právě o tu se bude snažit poslanec Václav Neubauer společně s litomyšlským starostou Michalem Kortyšem. „Podle zákona má podnik všechno v pořádku, ale na čichový vjem chybí tabulka. Budu se snažit u ministra prosadit program na likvidaci starých závad na zemědělských objektech. Myslím si, že je nutné změnit politiku, protože živočišná výroba je na ústupu. Připravuje se však změna zemědělského hospodaření, která má podpořit živočišnou výrobu. Tím by se do zákona dostala i opatření, která by zabránila šíření zápachu," vysvětlil Michal Kortyš. Dokud totiž společnosti nenařídí investici do opatření zákon, Drupork miliony korun zřejmě navíc nevydá. Michal Kortyš slíbil, že se v pondělí sejde s ministrem Petrem Bendlem. „Je tlak na likvidaci starých ekologických zátěží, mohli by na to slyšet. Ministr o problému v Makově už ví," poznamenal Václav Neubauer.

Odpor lidí

Zápach z farmy omezuje život v Makově a odrazuje lidi od toho, aby se právě v této vesnici usadili. „Zápach je snesitelnější, ale pořád není vyřešen obecní zájem, tedy aby se Makov zbavil zátěže. Chceme, aby zmizely zóny, které nás omezují ve výstavbě," vysvětlil místostarosta Martin Rejman. V obci se nachází nejen odchovna selat, ale navíc i kravín a bioplynová stanice. Dva poslední provozy ale cítit nejsou. „Je znát odpor lidí stěhovat se do Makova," podotkl místostarosta. Na posledním jednání o Druporku Martin Rejman vrátil na stůl pračky vzduchu, které by mohly problém v Makově odstranit. „Obec a občanské sdružení musely najít, kde pračky fungují. Používají se v Čechách i Německu. Dokud ale zemědělci nedostanou peníze, tak je neudělají. Firma podle mého názoru čeká, až jim to nařídí nějaký zákon. A to je podle mě logické," dodal místostarosta Rejman.

Pračka vzduchu, speciální přípravek, nebo změny v čerpání kejdy? Zatím není rozhodnuto. Jednání pokračují. Kauzu budeme dále sledovat.

Ten boj nás už nebaví, ale co nám zbývá?

Makov – V těsné blízkosti farmy žije s rodinou Václav Tměj. Před lety založil občanské sdružení a spolu s dalšími lidmi z Makova se pustil do boje za normální život ve vesnici.

„Ten boj nás už nebaví, ale chceme tady bydlet, takže nám nic jiného nezbývá," řekl Václav Tměj. Jeho manželka před časem navrhovala, aby se z Makova odstěhovali. Jenže… „Kam se odstěhovat? A co uděláme s domem, vždyť ho nikdo nekoupí," dodal Václav Tměj.
Když firma Drupork vysadila přípravky, které dávala do krmiva, situace se trochu zlepšila. „Zápach se změnil. Dříve byl hnilobný, kyselý, vlezlý. Dnes je jiný. Vytratila se ta vlezlost, ale smrdí to dál," dodal Václav Tměj. Podle něho má na sílu zápachu vliv také počasí. Když vane jižní vítr, zápach letí do vesnice. „Týden foukal severní vítr, tak jsme Drupork doma necítili," potvrdil Václav Tměj. Řešení vidí v instalaci praček vzduchu, nebo využití speciálního přípravku, který nabízí odborná firma z Ostravy. (ik)

Zápach z hnoje padá na město jako těžká deka

Litomyšl – Se zápachem z hnoje se potýkají delší dobu také lidé v Litomyšli. Zejména v letních vedrech a při Smetanově Litomyšli je odér zvláště nepříjemný, protože tzv. „sedí" ve městě. „Když zemědělci vozili na pole klasický hnůj, dalo se to snést. Dneska to ale vypadá, že se jedná o hnůj bez rostlinné složky. Je to jenom kejda a ta, když se složí na pole někde za Litomyšlí, padne jako těžká deka na město. A tady pak leží třeba půl dne," uvedl starosta Michal Kortyš. Zemědělci mají podle něho dané předpisy, které musí dodržovat. „Mám ale dojem, že dříve hnůj co nejdříve zaorávali, ale teď zůstává na povrchu. A v tom vidím velký problém," podotkl starosta Kortyš. Radní Litomyšle se proto snaží každý rok se zemědělci jednat, aby zápach neobtěžoval obyvatele a návštěvníky města. „Chceme, aby při vyvážení hnoje na pole nebylo třeba třicet stupňů, aby to dělali v noci a podobně. V minulém roce se nám domluva docela dařila a budeme se o ni snažit i letos," dodal starosta Michal Kortyš. (ik)