Autobiografické vyprávění emeritního starosty Litomyšle Miroslava Brýdla (1941) se zaměřuje především na období po roce 1989, během kterého se Litomyšl stala díky jeho dlouhodobým koncepčním aktivitám evropsky oceňovaným centrem moderní české architektury. Několik staveb ve městě získalo ocenění Grand Prix Obce architektů, Stavba roku, International ELCA Trend Award nebo bylo nominováno na cenu Miese van der Rohe.

Kniha pojednává také o kulturním a společenském rozvoji města, navazování spolupráce s evropskými partnery, ekonomické transformaci 90. let, kontaktech Miroslava Brýdla s umělci a politiky. Lidé se tak dočtou mimo jiné i o vztahu k Václavu Havlovi, Pavlu Tigridovi nebo Janu Stráském. Kniha je zásadním příspěvkem k pochopení složitých peripetií společenských proměn, které v České republice nastaly po pádu komunismu.

Světelná křižovatka na I/35 v Litomyšli jde podejít po chodníku kolem řeky Loučné.
Trasa pro fajnšmekry. Pod křižovatkou v Litomyšli vede cesta až do Benátek

Miroslav Brýdl je milovník architektury, výtvarného umění, literatury a hudby. V neposlední řadě je také poutavý vypravěč, který dokáže s naprostou upřímností hovořit nejen o svých úspěších, ale i prohrách.

Slavnostní představení publikace, jejímž vydavatelem je Regionální muzeum v Litomyšli, se koná ve čtvrtek 17. listopadu v 10 hodin v Zámeckém pivovaru v Litomyšli.