Sezona na renesančním zámku odstartovala o víkendu. Návštěvníci se ale nedostanou zatím do všech komnat. Důvodem je únorová havárie vody. Tehdy totiž voda promáčela stěny a stropy v historické expozici. A následky se v celé šíři ukazují teprve nyní.

Mokré „mapy“ na stěnách a poškozené podlahy, tak to nyní vypadá v některých pokojích litomyšlského zámku. „Následky jsou vidět a dokonce je to čím dál horší. Voda vysychá a vzlíná nahoru. Rozvlnily se parketové podlahy a budeme je muset demontovat,“ sdělila kastelánka Jana Sehnalová.

Škody na zámku již zmapovali také experti z laboratoří Národního památkového ústavu. „Provedli průzkum zásypů v podlaze. Tvoří se tam již plíseň,“ dodala kastelánka. V komnatách neustále probíhá vysoušení. Jakmile stěny vyschnou, nastoupí restaurátoři. Budou mít dost práce. Poškozené jsou nejen podlahy a stěny, ale také několik kusů historického nábytku. Škody půjdou zřejmě do statisíců korun. Radní Litomyšle poskytli na technické opatření dvacet tisíc korun.

Návštěvníci zámku následky havárie vody pocítí jen částečně. Zasažené jsou dva poslední pokoje druhé prohlídkové trasy. Takže do nich se nepodívají, ale bonusem pro ně je návštěva věže.