Asi každý má ve svém bytě pokojové rostliny. Všichni se však nemohou  pochlubit, že by jim doma vyrostl ananas. „Mám z toho radost, že se jim u nás daří," říká Magdaléna Friedlová. V obývacím pokoji má několik různě velkých květináčů s rostlinami, ze kterých čas od času vyroste stonek s fialkovým květenství. Voňavý klas se postupně přeměňuje v plod, který známe z obchodů s ovocem. „S kupovaným ananasem se ale nedá srovnat. Je slaďoučký. Vnuk ho dříve nejedl. Ochutnal ten náš a zachutnal mu,"  poznamenává pěstitelka.

Domácí exotika

Magdaléna Friedlová se tropickým rostlinám věnuje už několik let. Každou sazenici ananasovníku chocholatého, jak se podle botaniků správně jmenuje, vypěstovala sama.  „V televizi jsem viděla pořad, kde o pěstování ananasovníku v domácích podmínkách mluvili. Tak jsem se rozhodla to zkusit," vysvětluje pěstitelka. Začala tím, že si ovoce koupila. „Zelenou růžici z vršku ananasu jsem vykroutila a dala do sklenice s vodou. Po nějakém čase z ní pustily kořeny. Tak jsem ji nasadila do hlíny," popisuje postup úspěšná pěstitelka.

Stejným způsobem vypěstovala už asi dvacet rostlin. „Když si někdo z rodiny koupí ananas, tak si řeknu o zelený vršek a rozpěstuji ho.  Rostliny potom rozdávám příbuzným a známým. Podělila jsem už celou rodinu.  Když někdo přijde, tak ho obdaruji," říká Magdaléna Friedlová. Tropickým rostlinám se v banínském okále daří. Doma už jich více ale mít nemůže. Kvůli tomu, že rychle rostou a mají dlouhé a tuhé listy, zaberou hodně prostoru. „Potřebovala bych na ně skleník," míní  pěstitelka.

Ačkoliv by si někdo mohl myslet, že jsou tyto exotické rostliny náročné, skutečnost je jiná. Nepotřebují žádné zvláštní klima, nejsou náročné. „Ananasovníky máme v obýváku celý rok jako jiné pokojové rostliny. Nasadím je do běžné hlíny na pokojovky, občas přihnojím. Snažím se, aby měly stále v miskách vodu. Máme je stále na stejném místě. Zjistila jsem, že jim nevadí, ani když zastíníme okna nebo uděláme průvan při větrání," dodává Magdaléna Friedlová.

Kdysi začínala s citrusy. Také pomerančovník a citroník dávají Friedlovým každoročně pěknou úrodu, ze které má celá rodina radost.