Na její cestě v Pardubickém kraji ji doprovázel hejtman Radko Martínek. Starosta Michal Kortyš ji seznámil s plánovanými projekty města i úspěšnou rekonstrukcí pivovaru. Současně představil chystanou revitalizaci zámeckého návrší.

Zlepší turizmus

Během půl hodiny si prohlédla Danuta Hübner zámek a pivovar. Svoji návštěvu Litomyšle zakončila v luxusním hotelu Aplaus. Jeho stavbu podpořila Evropská unie. „Pardubický kraj patří mezi regiony s nízkou návštěvností turistů. V kraji počítáme se stavbou dalších podobných ubytovacích zařízení. Zvýšený zájem o Litomyšl si slibujeme i od projektů, na které žádáme peníze z Unie,“ uvedl v Litomyšli Radko Martínek.

Odborník na cestovní ruch Tomio Okamura neustále poukazuje na nedostatek moderních vybavených hotelů v regionu. To se rozhodli změnit v Litomyšli. „Hotel jsme vybudovali ve třech historických objektech, které jsou zapsané mezi kulturními památkami. Domy jsou staré asi tři sta let. Před sto lety se tu nacházela hospoda, takže jsme vlastně navázali na historii,“ přiblížila projekt Markéta Prokešová.

Eurokomisařka Danuta Hübner se nevyhýbala během návštěvy ani tématu krize, která se promítá do nezaměstnanosti. „Myslíme si, že v době krize je velmi důležité věnovat se podpoře pro malé a střední podniky a podnikatele, aby vytvářeli nová pracovní místa. K tomu potřebují přístup k financování, úvěrům, bankovním prostředkům, a to je v době krize velmi obtížné,“ uvedla Hübner. V Bruselu v Evropské komisi rozhodli o zjednodušení postupů pro regionální pomoc a o vyplacení záloh navíc ve všech členských státech. Danuta Hübner doufá, že Česká republika bude schopna využít těchto změn v době krize. (ik)