Hendikepovaní lidé  se snáz a rychleji dostanou do výtahů, na veřejné toalety, budou moci použít speciální plošiny pro vozíčkáře, ale i zúčastnit se různých akcí.  Euroklíč si mohou zdarma vyzvednout na svitavském úřadě. Otevřou si s ním v Čechách, ale  i v zemích Evropy.

Svitavy se zapojily do projektu Euroklíč, který zdravotně postiženým lidem v evropských zemích pomáhá už pětadvacet let. „Pomáhá lidem se sníženou hybností, aby se mohli účastnit různých kulturních či sportovních akcí, ale taky aby měli přístup do různých zařízení, kaváren, restaurací," uvedl svitavský místostarosta Miloš Vízdal.

Nutností je speciální zámek, který si zdravotně postižení lidé euroklíčem otevřou. Eurozámky jsou ve Svitavách nainstalované ve Sportovní hale Na Střelnici, na hlavní tribuně Svitavského stadionu, v kavárně v parku Jana Palacha a v restauraci Pod Hodinami. Klíče jsou univerzální, takže je postižení využijí nejen kdekoliv v České republice, ale i při cestách po evropských zemích.

Podle Miloše Vízdala jsou euroklíče k dispozici na svitavském odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Hendikepovaní lidé, kteří o ně projeví zájem, si je mohou vyzvednout po předložení průkazu TP, ZTP a ZTP/P.