Někteří rodiče, zaměstnanci a učitelé sice s návrhem města nesouhlasí, ale záležitost schválili již v únoru zastupitelé.Změna je tady. Od září vaří v jídelně u základní školy Zámecká a U Školek společnost Eurest. Ta přitom není v Litomyšli poprvé. Již před deseti lety provozovala firma jídelnu U Školek.

Nyní se Eurest do města vrací a má velké plány. Ty se líbí také radním. „Přišli s dobrou nabídkou služeb a výhodnými ekonomickými podmínkami. Tím nechci říci, že by nyní nebylo něco v pořádku. Oproti současné situaci ušetříme stovky tisíc korun ročně a firma Eurest navíc investuje tři miliony korun do rekonstrukce jídelny u školy Zámecká,“ sdělil místostarosta Vladimír Novotný. Za opravu jídelny jsou radní rádi. Podle starosty Michala Kortyše by na ni velmi obtížně sháněli peníze. „Tam bychom se k lepšímu těžko dohrabali,“ řekl Michal Kortyš. Lidé se obávají zhoršení kvality stravování. I na to ale smlouva podle Novotného pamatuje. „Ve smlouvě jsou stanovené sankce a smluvní pokuty za nedodržení podmínek,“ dodal místostarosta Novotný.

Jedním z důvodů, proč zastupitelé návrat Eurestu schválili, byla nejen finanční stránka. „Líbí se nám, jak vedou děti hrou ke zdravé výživě. Navíc rodiče mohou ovlivnit výběr jídla pro své dítě a rezervovat mu přes internet oběd,“ vysvětlil Michal Kortyš.

Přesto lidé vidí Eurest jako firmu, obchodníka, který bude chtít především vydělat. Obávají se, že se tak možná stane na úkor dětí.

Rodiče se podle vedení společnosti Eurest rozhodně nemusí obávat, že by jejich děti jedly polotovary. „U dětí chceme vytvářet zdravé stravovací návyky. Hodláme nabízet pestrá a čerstvá jídla. K tomu nám pomůže i systém Jíme s Barvožroutem, který vede děti formou hry k uvědomělému stravování,“ vysvětlil obchodní manažer Eurestu Michal Jan. Hostům nabídne firma bezobjednávkový systém výdeje jídel. Host hradí pouze odebraná jídla, tím odpadají starosti s odhlašováním obědů. Jak bude vypadat realita, bude jasné už prvního září, kdy poprvé Eurest naservíruje obědy. Nic ale není definitivní. Smlouva je zatím uzavřená do června roku 2016 a vše se může změnit.