I přes nepříznivé počasí se sjelo dvacet esperantistů z jedenácti míst republiky (Šumperk, Jihlava, Pelhřimov, Brno, Svitavy, Česká Třebová, Vendolí, Sebranice, Lezník, Polička, Krouna). Dopoledne pan Antoš provedl účastníky setkání závodem na výrobu puzzle a různých dětských her v Poličce.

V odpoledním programu Anna Dobešová vyprávěla o životě ve Finsku. Díky esperantu se do Finska provdala a bydlela tam více jak dvacet let. Zemi si velmi oblíbila a ráda na ni vzpomíná a vrací se tam.

Je to země, která má více jak šedesát tisíc jezer. Zvyky tamní země se v mnoha případech liší od našich. Například o Velikonocích chlapci nechodí na pomlázku. Školní prázdniny začínají již 1. června. Druhou neděli v listopadu Finové slaví den otců. Hlavní květinou Vánoc je hyacint. Pokud se ve Finsku slaví svátky, mají zavřeno i v supermarketech a v některých případech nejezdí veřejná doprava, jsou vyvěšeny prapory.

Na západní části země jsou dvojjazyčné názvy ulic i obchodů finsky a švédsky. Vyprávění bylo velmi zajímavé, obrázky z přírody nádherné. Škoda jen, že si naši lidé neváží své země tak jako Finové.

LIBUŠE DVOŘÁKOVÁ