V úterý se zúčastnili první elektronické aukce. Nakupovali hlasovací zařízení pro zastupitele. A historicky první aukce na internetu pro ně dopadla velmi dobře. Ušetří zhruba sto šedesát tisíc korun.
Poměrně novým trendem při veřejných zakázkách se stává elektronická aukce. V Litomyšli díky ní pořídili hlasovací zařízení pro zastupitele. V rozpočtu na něj vyčlenili čtvrt milionu korun. Zbytečně moc. „V úterý jsme absolvovali první internetovou aukci. Jednali jsme o tom ale už více než jeden rok. Z původní ceny 290 tisíc korun jsme se během čtyřiceti minut dostali na cenu 125 tisíc. Ušetřili jsme hodně peněz a určitě to pro nás bude téma do budoucna. Budeme jednat o tom, na jaké další zakázky aukci využijeme,“ sdělil místostarosta Radomil Kašpar. Tajemník úřadu Bohuslav Pulgret přiznává, že elektronickou aukci využijí zřejmě také na stavební zakázky.
Obavy z elektronické aukce ale neskrývá starosta Michal Kortyš. „Mám trochu obavy, aby technika také byla kvalitní a vyhovovala našim požadavkům,“ řekl Michal Kortyš.
Elektronická aukce však umožní nejen velké úspory, ale nese s sebou také to, že zakázky může dostat třeba firma z druhého konce republiky. A to se moc neslučuje s předvolebními sliby stran v Litomyšli. Ty tvrdily, že podpoří místní podnikatele. „Na druhou stranu musíme šetřit. Budeme důsledně probírat, co dáme do elektronické aukce,“ vysvětlil místostarosta Vojtěch Stříteský. Jedno je však jasné, už na květnovém zasedání budou zastupitelé „hlasovat čudlíky“.
Elektronické aukce šetří městům peníze. Dobré zkušenosti potvrzuje mimo jiné Alena Vačkářová z olomouckého magistrátu, kde tyto aukce využívají na stavební zakázky, počítače, služby nebo telekomunikace už tři roky. „Za tu dobu jsme ušetřili asi šedesát osm milionů korun. Aukce nám velmi zprůhlednily výběrová řízení,“ potvrdila Vačkářová.
Aukce na internetu využívají také největší české firmy. Z měst ji jako první v zemi použili v Bohumíně. Technické služby tak nakupovaly posypový materiál.