„Jedná se o elektromobil, malé nákladní auto. Dobíjíme ho běžně ze sítě. Na jedno nabití ujede zhruba sto kilometrů, ale záleží na zátěži,“ uvedl starosta Miloš Vrabec. Automobil ve vsi využívají na přepravu materiálu a především zvýšili komfort pro obecní dělníky. Konečně mají čtyřmístné vozidlo. 

„K vozidlu je možné připojit i příslušenství. Momentálně máme jen tažné zařízení a požádali jsme o příspěvek na vysavač listí s drtičem. Bude rychle uklizeno,“ dodal Vrabec. Časem zřejmě k autu ještě dokoupí radlici na odhrnování sněhu. 

„Chceme snižovat ekologickou zátěž a hluk. Auto je opravu velmi tiché,“ podotkl starosta. Náklady na pořízení elektromobilu činily 1,2 milionu korun. 

Obec získala ze Státního fondu životního prostředí ČR dotaci 600 tisíc korun. Zbytek doplatila ze svého rozpočtu. Dolní Újezd má velký katastr a nové vozidlo pomůže devíti pracovníkům technické čety.

NATÁLIE VEJRKOVÁ potěšila rodiče Vendulu a Tomáše z Hradce nad Svitavou, když 27. července ve 12.42 hodin přišla na svět. Vážila 3,66 kilogramu a měřila půl metru.
OBRAZEM: Právě jsme se narodili