Peníze využijí na rekonstrukci městských, soukromých i církevních objektů.

Opravy se tak dočkají nejen hradby, ale také renesanční domy v centru Moravské Třebové. „V republice jsme se umístili podle obnosu dotace na pátém místě. Před námi je Brno, Kutná Hora, Olomouc a Loket nad Ohří. To považuji za velký úspěch. Peníze rozdělíme na menší částky a opravíme tak více budov,“ sdělil moravskotřebovský starosta Josef Ošťádal.

Příspěvek získají také soukromí majitelé domů. Město jejich aktivity podporuje. Libor Chadima a Miroslav Netolický se budou například podílet na opravě městských hradeb. „Čeká nás poslední etapa rekonstrukce hradeb. Část se jich nachází na soukromých pozemcích, ale majitelé mají zájem je obnovit. Dojde také na baštu, kterou možná v budoucnu zpřístupníme veřejnosti,“ uvedla Eva Štěpařová z odboru investičního a regionálního rozvoje třebovské radnice. Parkánové hradby postavili předci ve třináctém století. Radní se nyní snaží napravit špatné zásahy z minulosti. „Vybouráme cihly, které nahrazujeme kameny. Na jejich vzhledu se také podepisují vandalové,“ dodala Štěpařová.

Nejstarší dům

Téměř devět set tisíc korun bude stát obnova domu v Bránské ulice na výjezdu z náměstí. „Jedná se o bytový dům, kde žili nepřizpůsobiví občané. Vyžaduje celkovou rekonstrukci zhruba za pět milionů korun. Zatím ale opravíme jen nejkritičtější místa. Zřejmě jde o nejstarší dům ve městě. Má renesanční i gotické prvky,“ vysvětluje Eva Štěpařová. Díky dotaci obnoví devatenáct objektů. Na půl milionu korun přijde oprava fasády kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Moravská Třebová se do programu regenerace městských památkových rezervací zapojuje třináct let. Vyčerpali už zhruba padesát milionů korun. Ve městě se nachází sto čtyřicet kulturních památek a na sto dvacet z nich již využili dotaci.