Interna Svitavské nemocnice řeší asi dva roky nedostatek lékařů. Oddělení měli „zachránit“ dva lékaři ze zahraničí. Nestalo se tak.

„Na interně dali výpověď dva lékaři z Ukrajiny. Oba dohromady přitom běžně odsloužili v měsíci zhruba čtrnáct služeb na pohotovosti. Problém se tak znovu generuje a těžko odhadovat, jak bude interní oddělení od září fungovat,“ obrátila se na redakci Svitavského deníku Marie ze Svitav, která je se situací na oddělení obeznámená. O budoucnost oddělení se obává i Jana Kopecká, která tvrdí, že není vyloučené omezování péče. Oba lékaři mají skončit v nemocnici ve Svitavách k poslednímu srpnu.

Pokud nedojde k nějaké další neočekávané situaci, měly by být zajištěné služby po celé prázdniny. Jak to bude na svitavské interně od září, nechce prozatím vedení nemocnice komentovat.

Letos v lednu to přitom vypadalo, že svitavská interna je z nejhoršího venku. „Přijali jsme na internu několik mladších lékařů. Ještě stále to není úplně ideální situace, chybí nám nyní zkušenější kolegové, protože lékaři bez aprobace musí pracovat pod dohledem,“ vysvětlil Pavel Kunčák, náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice a primář oddělení ARO. Po necelém půl roce musí hledat další zdravotníky.

Psali jsme:

Interna. Ilustrační foto.
Problémy na interně ve Svitavách pokračují. Pomoci mohou zdravotníci z Ukrajiny

„Na interním oddělení dva lékaři absolvovali část svého postgraduálního vzdělávání a v budoucnu se chtějí profilovat v jiných oborech, a to v onkologii a oblasti praktického lékařství. Nezbývá nám než rozhodnutí lékařů respektovat. Na poskytování péče v době letních prázdnin to nebude mít vliv,“ sdělila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Pokud podle ní nedojde k nějaké neočekávané situaci, měly by být zajištěné služby po celé prázdniny. Jak to bude na svitavské interně od září, nechce prozatím vedení nemocnice komentovat.

Nedostatek internistů není podle Semrádové jen záležitost Svitav, ale jde o celorepublikový problém, tedy kromě fakultních nemocnic. V Chrudimi byla kvůli tomu dokonce interna uzavřena.

Nemocnice Svitavy
Interna ve Svitavách znovu bojuje o přežití. Odchází další primář

„Obor vnitřní lékařství se rozštěpil na řadu podoborů, lékaři se specializují. Málokdo se dnes rozhodne pro obecnou internu jako takovou. Interna jako základní obor často představuje pouhý mezistupeň specializačního vzdělávání lékařů, protože s ní pak mohou pokračovat i v řadě jiných specializací,“ vysvětlila Semrádová.

Získat nové lékaře je složité, nemocnice nabízejí náborové příspěvky a spolupracují už se středními i vysokými školami. „Máme navázanou aktivní spolupráci s lékařskými fakultami. Využíváme sociální sítě, chceme být vidět, jezdíme na veletrhy, podporujeme kvalitní studentské závěrečné práce, nabízíme individuální stáže. Studenti u nás mohou získat stipendia,“ přiblížila možnosti Semrádová. Problém je, že lékaři kvůli nabízeným penězům někdy provozují náborovou turistiku.

Domažlická nemocnice. Ilustrační foto.
Svitavská nemocnice zoufale shání lékaře. Tým posílily mladé doktorky z Ukrajiny

Jisté ovoce to však podle vedení nemocnice nese. „V průběhu prázdnin očekáváme na interní oddělení ve Svitavách nástup minimálně jednoho absolventa. Momentálně však máme k dispozici více lékařů cizinců, kteří musejí nejprve projít úskalími aprobační zkoušky,“ dodala mluvčí krajských nemocnic.

Podle webových stránek Nemocnice Pardubického kraje se aktuálně hledají dva lékaři na svitavskou internu. Nemocnice nabízí i náborový příspěvek až 300 tisíc korun.