Žádal milion

Michal Pinc objevil vodu ve sklepě rodinného domu poprvé na jaře minulého roku. Odborné průzkumy ukázaly, že za problémy může podloží dna rybníku, které začalo prosakovat. Radní nabídli rodině, že jejich domek odkoupí. „Zastupitelé schválili částku osm set padesát tisíc korun, ale pan Pinc požadoval více než jeden milion korun. Jeho návrh nemůžeme akceptovat.

Nakonec jsme se na naší nabídce dohodli,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Nemovitost je ovšem podle starosty stále zatížený hypotékou a tudíž patří Michalu Pincovi. „Stále čekáme na vyjádření Michala Pince. Dosud nám neposlal doklad od hypoteční banky, jak vysoké jsou zbývající splátky,“ tvrdí litomyšlský starosta. V každém případě se chce s Pincovými vyrovnat a škodu nahradit.

Dlouhé čekání

Michal Pinc také čeká, ovšem na vyjádření radnice. „Mám kupní smlouvu, v níž je uvedené, že mi rybáři zaplatí za dům a tím vyváží nemovitost z hypotéky. Věřím, že celou záležitost vyřešíme do Vánoc,“ říká Pinc. V současnosti žije s manželkou a dětmi v bytovce v Květné. „Maminka Michala Pince bydlí v obci a kauzu podmáčeného domu jsem znal. Proto jsem se rozhodl rodině pomoci a poskytl jsem Pincovým také půjčku, kterou dosud splácejí,“ sdělil Petr Škvařil, starosta Květné. Na nový život ve vesnici u Svitav si mladá rodina nestěžuje. „Dokonce jsem se v bytovém domě stal domovníkem,“ dodává Michal Pinc.

O domek ve Višňárech projevili zájem rybáři z Litomyšle. Plánují, že z něho vybudují svoji baštu. „Objekt je ale hodně vybydlený a rekonstrukce bude podle mého názoru dost drahá,“ domnívá se Michal Kortyš. Rybník ve Višňárech není dodnes dokončený a zkolaudovaný. Zatím je pouze ve zkušebním provozu.