Kromě šlechtických sídel jsou i měšťanské domy v Pardubicích, Moravské Třebové nebo v Litomyšli. Ty všechny přiblíží letošní program 500 let renesance ve východních Čechách. „Zatím nás brzdí epidemie, abychom pozvali zájemce na živé přednášky a komentované prohlídky. Pokud to jde, prezentujeme některé události digitálně, a doufáme, že se začátkem léta situace vrátí do normálu a bude se moct uskutečnit většina připravených akcí,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Aktuální informace ke všem akcím najdou lidé na webu vilem500.cz.

Ve čtvrtek 25. března se uskuteční on-line přednáška o domě U Rytířů v Litomyšli. Až do 70. let minulého století sloužil nádherně zdobený dům uprostřed náměstí, téměř naproti radniční věži k bydlení, nyní tam sídlí městská galerie. Zajímá vás, jak se domu říkalo dříve, než ho Alois Jirásek pojmenoval U Rytířů? A co je to za bájná zvířata na jeho fasádě? Který kameník je vytvořil? Jak starý je původní dřevěný kazetový strop ve velké místnosti v patře? A který známý umělec se podílel na restaurování domu? „Přednášku Vladislavy Říhové a Pavla Waissera nabídneme zájemcům od 17.30 hodin na odkazu: https://1url.cz/KKtdi,“ informoval Václav Novák z Městské galerie Litomyšl.

Dalším programem, který není závislý na otevření kulturních institucí, bude od 1. dubna do 30. června digitální výstava Pernštejnové v archivních dokumentech. Ta bude k vidění na monitoru ve výloze badatelny Státního okresního archivu Pardubice. „Představíme veřejnosti digitální kopie listin z jednotlivých měst našeho okresu. Nejstarší jsou z konce 15. století, většina pak z první poloviny 16. století. Zájemci mohou nahlédnout i do tzv. Knihy městské rudé (1515-1585), jediné kulturní památky okresního archivu, která obsahuje mj. obecní nařízení týkající se vnitřní správy města, ale především převody majetku mezi měšťany. Představena budou i dobová pečetidla a vybrané pečetě,“ sdělil vedoucí pracoviště Ladislav Hloušek.