Lidé již netrpělivě čekají, až se v těchto dnech rozzáří tisíce žárovek a různé vánoční dekorace na domě Václava Trunce z Chotovic, který se v minulém roce dostal dokonce do České knihy rekordů a kuriozit, a to za největší vánoční výzdobu na domě. Stalo se tak přesně 8. prosince, kdy byl údaj zaregistrován do databanky rekordů.

Rekordman

„Byl to můj sen se tam zapsat a jsem moc rád, že jsem to dokázal," sdělil Václav Trunec. Touto atrakcí se v obci nedaleko Litomyšle kochají už rovných dvanáct let.

Pro někoho je to kýč, jinému zase připomíná osvětlený dům výjev z nějakého amerického filmu z období Vánoc, další si připadá jako v pohádce. Zřejmě právě proto se sem lidé s velkým nadšením sjíždějí z celé republiky, dokonce i ze zahraničí, aby pak v úžasu mohli fotit a obdivovat výsledky dřiny Václava Trunce.

Ten začíná s výzdobou svého domu čím dál tím dříve. Letos umístil svá první světla v polovině října, přičemž jeho domek bude svítit až do Tří králů.

Záliba

„Je to můj koníček," říká Václav Trunec. Letos docílil toho, že jeho dům osvětluje úctyhodných 31500 žároviček, a to na šestnácti kilometrech kabelů. Když začínal v roce 2001, jeho obydlí zdobilo „pouhých" dvě stě světel. „Každý rok jsem něco přidal, až jsem se dostal na tento počet, co je dnes," řekl rekordman Trunec. Byly to právě americké filmy, které inspirovaly Václava Trunce k vánočnímu nasvícení domu. Santa Clause tu ale nehledejte. V Chotovicích na vás totiž dýchnou klasické české Vánoce. Nechybí zde jesličky a dárky na saních táhne koňský povoz.

„Budu svítit každý večer do půlnoci, a to až do Tří králů," zve Václav Trunec do své pohádky, kterou rozsvítí stisknutím jediného tlačítka na dálkovém ovladači. Jen v minulém roce zhlédlo jeho dům téměř dvacet tisíc lidí. Mnozí sem přicestovali dokonce až ze zahraničí. „Jsem rád, že se to líbí. Letos už jsem tu měl návštěvu z Mexika a jsou zapsaní v pamětní knize jako první," pochlubil se rekordman. A právě to je pro něj motivací ke každoročnímu vylepšování výzdoby.
„Rodina můj nápad podporuje, nejvíce pak maminka," uvedl Václav Trunec, kterému čas strávený při letošní výzdobě zabral téměř čtyři sta hodin. „Samozřejmě všechno dělám až po práci. Něco jde rychle, ale když mám nové věci, tak mi to chvíli trvá, protože chci, aby to bylo přesně podle mých představ a hlavně bezpečné," doplnil Trunec.

Ačkoliv elektřina opět podraží, Václava Trunce to neodradí a naopak hodlá své království i nadále vylepšovat. Podle zkušeností z minulých let Trunec tuší, že ho letošní celková investice, včetně spotřebované energie, bude stát kolem na tisíce korun. „Postupně ale přecházím na ledky, které jasně svítí, ačkoliv klasické žárovky mají jiné kouzlo než LED, jsou přirozenější. Nepoužívám tu žádné světelné hadice nebo hodně blikající žárovky," přiznal Václav Trunec, který pracuje jako řidič. Ten díky svojí píli a zájmu proslavil celou vesnici.

Konkurence

Konkurenci ve vánočním osvětlení sice nemá Václav Trunec široko daleko, ale na paty mu už pomalu, ale jistě šlape Ivo Toman z Dlouhé Loučky. Ten svůj rodinný dům rozzářil již včera večer, a to úctyhodnými 10500 žárovkami na 280 metrech kabelů.

Co jej vedlo k tomu, aby i on, v době soustavného zdražování, také investoval tímto směrem? „Osvětlení rodinných domů se mi vždy líbilo, a tak jsem si řekl, že to zkusím," sdělil Ivo Toman, kterého podporuje celá rodina.

Když v roce 2001 začínal, jeho první osvětlení čítalo jen pár kousků. Dnes už musí začínat s instalací od počátku listopadu. „Každým rokem se snažím o to, aby osvětlení bylo hezčí, a proto nakupuji další metry nového osvětlení," doplnil Ivo Toman.
Od roku 2012 po rozsvícení rodinného domu a vánočního stříbrného smrku přidává také středně velký ohňostroj. Při této příležitosti si s přáteli také připíjí skleničkou dobrého šampusu, který si každý přinese.

Nutno dodat, že stejně, jako Václav Trunec, zůstává také Ivo Toman věrný tradičním českým vánočním symbolům, a proto neinstaluje žádné Santa Clause, ani soby.

      KDO MÁ VÍC
Václav Trunec z Chotovic letos zahájil instalaci úctyhodného počtu 31 500 žároviček na šestnácti kilometrech kabelů v polovině října. Poprvé začal s výzdobou domu v roce 2001. Tehdy se rozzářilo 200 světel. Dovršením dlouholetého snažení, bylo získání Certifikátu o vytvoření českého rekordu v kategorii Největší výzdoba na domě, kterou získal v minulém roce.

Ivo Toman z Dlouhé Loučky letos umístil první světýlka na začátku listopadu. Jeho dům zdobí celkem 10 500 žárovek
na 280 metrech kabelů. Vůbec poprvé umístil osvětlení na svůj dům v roce 2001.