Dřevěnou Bránu milosrdenství tady postavil vlastníma rukama soukromý zemědělec Jiří Vopařil z Makova. V sobotu ji vysvětil kněz Zdeněk Mach z Litomyšle. Slavnost si nenechaly ujít desítky lidí z okolí.

Výhled až k Litomyšli se nabízí z kopce, kde stojí nová kaplička. Je dřevěná, průchozí a vyzdobená obrazy. „Vloni byl vyhlášen Svatý rok milosrdenství. Chtěl jsem k tomu udělat nějaký symbol. Původně jsem přemýšlel o zděné kapli, ale plány jsme změnili. Kapli jsme postavili dřevěnou se šindelovou střechou," přibližuje novou kapli makovský zemědělec.

Sousední Chotovice si nevybral náhodou. „Jsem sedlák a tady ve vsi máme pronajatou půdu. Jsem za to vděčný a chtěl jsem za to poděkovat," řekl Jiří Vopařil. Před lety, když dělal výstavu k výroční první světové války, dostal se v Chotovicích k Vopařilovým a zjistil, že na poli za školou podobná stavba byla.

Dřevěná Brána milosrdenství v Chotovicích je na místě, kde dříve stávala kaplička nebo spíše boží muka. „Říkal jsem si, že ji sem vrátím," vysvětluje Jiří Vopařil. Na nové kapličce pracoval se svými syny a řemeslníky z okolí asi tři měsíce. Chotovická Brána milosrdenství je vysvěcená a všem přístupná.

Od kapličky v Chotovicích lze polní cestou dojít ke druhé stavbě Jiřího Vopařila. Kaple svatého Prokopa stojí u pole za Makovem.

(ik,red)