Město má nedostatek stavebních parcel, přesto nemůže pět pozemků v nové lokalitě Pod Hamperkem prodat. A to hlavně z důvodu, že nad nimi vedou dráty vysokého napětí, které stavebníky odrazují.

Pod napětím ne

Pavel Chalupa chtěl stavět rodinný dům, ale nakonec si raději opravil stavení po předcích v jiném místě. Parcelu, nad kterou vedou dráty vysokého napětí, by si rozhodně nekoupil. „Pokud bych chtěl stavět, tak menší dům v pěkném prostředí a rozhodně ne pod vedením vysokého napětí," ujišťuje Pavel Chalupa. A není sám, který své bydlení pod dráty nechce. „Pod dráty vysokého napětí bych nestavěla, z elektřiny mám respekt a chci být od toho co nejdál," říká Iva Voříšková.

Moravskotřebovští radní ale přesto doufají, že pět pozemků ve druhém kole dražby prodají. Místostarosta Václav Mačát je optimista i proto, že z deseti připravených parcel jich na první pokus pět prodali. „S neprodanými pozemky jdeme do dražby v červenci," sděluje Václav Mačát. Obava z vedení je prý zbytečná, navíc jde o atraktivní lokalitu s čistým ovzduším.

Dráty do země

„Máme s energetiky dohodnuto přeložení vysokého napětí do země. Otázkou je, kdy na to budou peníze," tvrdí místostarosta.

Město chtělo v lokalitě Pod Hamperkem připravovat další stavební parcely. Teď ale výstavbu pozastavilo a čeká, jak dopadne prodej zmíněných pěti pozemků.

S další lokalitou pro bydlení počítá Třebová na Udáneckém kopci. „Začneme za dva roky, v první etapě připravíme patnáct pozemků," odhaduje Václav Mačát. Celkem by zde mohlo být na padesát stavebních parcel.