V předvečer Dne české státnosti se v Praze v hlavním sále Valdštejnského paláce uskutečnilo slavnostní setkání. Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch předával pamětní medaile osobnostem z celé naší země.

Jedno ocenění máme také ve svitavském okrese. Stříbrnou pamětní medaili si z Prahy přivezl i Vojtěch Stříteský z Litomyšle.

Čas bilancování

„Ocenění vnímám ve dvou rovinách. Prvním z nich je, že letos mám třicet let práce pro festival Smetanova Litomyšl. Je to ohlédnutí za mojí érou hudebního manažera, dramaturga, uměleckého ředitele," bilancuje oceněný Litomyšlan. Podle něho je medaile výzvou k rekapitulaci. „Chválabohu, nemusím se stydět. Je tu ale také moment, kdy pamětní medaili nevnímám jako ocenění jen mojí práce, ale i práce mnohých mých kolegů, celého kolektivu festivalového štábu, manželů Piknových, lidí, kteří kráčejí se mnou a společně festival udržujeme na vysokém standardu. Snažíme se ho dále rozvíjet," zdůrazňuje Vojtěch Stříteský.

Cena za život

Medaili přijal s pokorou a respektem. „Při předávání vedle mě seděl Libor Peška, který za sebou nemá žádných třicet let soustavné práce. Tento mladý člověk se ve třetině sekundy rozhodl udělat, co by možná nikdo jiný nedokázal. Vrhl se do rozbouřené Vltavy a zachránil život člověku. A to je nejvíc, co může člověk v životě udělat," říká Vojtěch Stříteský. Uvědomil si, že práce každého z oceněných má svou cenu a kvalitu. 

Vojtěch Stříteský v pátek převzal stříbrnou pamětní medaili za třicetiletou práci pro festival Smetanova Litomyšl, které je dramaturgem.

„Je to úžasný úspěch. Ocenění dostaly osobnosti veřejného života a Vojtěch Stříteský k nim patří. Je to vlastně ocenění pro nás pro všechny," říká ředitel litomyšlského festivalu Jan Pikna.

Setkání osobností

Atmosféra Valdštejnského paláce působila na všechny zúčastněné, tedy i na Vojtěcha Stříteského, slavnostně. „Už i ta okolnost, že se medaile udělují v předvečer Dne české státnosti patrona české země svatého Václava. To, že se mezi oceněnými sešly skutečně nesmírně respektuhodné osobnosti, zazněla česká hymna i Svatováclavský chorál," vzpomíná na páteční den dramaturg Smetanovy Litomyšle. Podle Vojtěcha Stříteského byla atmosféra i uvolněná, protože před slavností měli všichni možnost sejít se s předsedou Senátu Milanem Štěchem. „Diskutovali jsme s ním o různých věcech a to navodilo příjemnou a srdečnou atmosféru. Měl jsem osobně moc hezký pocit," říká Litomyšlan.

Mezi oceněnými byl také Jiří Pavlica za třicet let v Hradišťanu, profesor Eduard Zvěřina, jeden z nejrespektovanějších lékařů, olympijští vítězové Robert Změlík a Roman Šebrle. „Musím říci, že mezi spoustou milých a usměvavých lidí by se cítil dobře každý," míní Vojtěch Stříteský. Mezi osobnostmi první velikosti nechyběl ani mořeplavec Richard Konkolski, první Čech, který obeplul zeměkouli. Vojtěch Stříteský jeho knihy četl. „Setkání s takovými lidmi člověka povznese," dodal.

VOJTĚCH STŘÍTESKÝ (vpravo), současný dramaturg druhého z největších hudebních festivalů v České republice, převzal stříbrnou medaili za třicet let práce pro Smetanovu Litomyšl.