Na hřišti u gymnázia soutěžilo 56 družstev  v požárním útoku Plamen,  požárním útoku CTIF a štafetě čtyři krát šedesát metrů. Souběžně běželi v závodě na šedesát  metrů s překážkami starší  žáci i žákyně o hejtmanskou cenu. Mladší žáci a žákyně soutěžili o poháry starostů KSH Pardubického a Jihomoravského kraje. Pohár hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka si odvezl Filip Páral do jihomoravského Bořitova. Ve starších žákyních patřila k nejrychlejším domácí  Stanislava Ošlejšková. Odměnou jevíčské sportovkyni byl pohár od jihomoravského hejtmana.

Myšlenka uspořádat soutěž pro mladé hasiče ze sousedních krajů vznikla před dvaadvaceti lety na přátelském setkání dobrovolných hasičů Jevíčka a Velkých Opatovic. „Tehdy jsme si s Pavlem Sauerem a kolegy z Velkých Opatovic řekli: Dospělí hasiči se setkávají při požárech a jiných událostech, tak by se dorost mohl scházet na závodech," vzpomíná na začátky Josef  Bidmon, dnešní starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Pardubického kraje.

Nezůstalo jen u nápadu, o rok později již mladí hasiči změřili síly ve Velkých Opatovicích. „Sportovci přispívají ke vzájemnosti obou krajů. Jako mezi správnými sousedy, i mezi nimi vládne na trati zdravá rivalita, která mimo závodiště mnohdy přerůstá v přátelství," řekl  hejtman Radko Martínek. Jeho slova potvrzuje  fakt, že každoročně  přibývá počet soutěžích i družstev. Na závody   nepřijíždějí pouze mladí hasiči z Jihomoravského a Pardubického kraje.  Letos se na startovní čáru postavili také sportovci  z Olomouckého i Královéhradeckého kraje.

Závodníky přijel o víkendu do Jevíčka podpořit také krajský radní zodpovědný za neziskový sektor Pavel Šotola.  „Právě  hasiči sdružují nejvíce dobrovolníků, což nakonec mají i v názvu. Jsou to dobrovolní hasiči, kteří se bez nároku na odměnu starají  o majetek a bezpečí bližních, vychovávají dorost a pečují  o pospolitost v obcích," sdělil Pavel Šotola.

(mag)