A to ještě nutno podotknout, že na Svitavsku byla volební účast ještě vysoce nadprůměrná. Celorepublikově dosáhla pouhých 47 procent.

A tak zatímco polovině lidí jsou záležitosti dalšího vývoje jejich měst a obcí jedno, ta druhá polovina voličů rozhodla o řadě přemetů na radnicích. Jako třeba v Litomyšli nebo Moravské Třebové, kde neuspěli dosavadní starostové a nastane tu pravděpodobně výměna stráží. Totéž se stalo v řadě vesnic.

Naproti tomu třeba Polička zůstala díky svému zdejšímu populárnímu starostovi osamocenou baštou ODS. Opět se ukázalo, že v komunálních volbách víc než stranické preference hrají roli osobnosti kandidátů. Vše při starém bude i ve Svitavách, kde dosavadní koalice dokonce ještě zvýraznila svou dosavadní hegemonii.

Ale ani Svitavsku se nevyhnula volební špína. Jednu z nich dokonce řeší policie. V Kukli se někdo těsně před volbami pokusil očernit zdejšího místostarostu a na vývěsku umístil smyšlenou horentní částku, kterou měl dostat jako odměnu. Pomluva se ale minula účinkem, místostarostu lidé do zastupitelstva zvolili opět a jeho sdružení volby vyhrálo.

Člověku by se možná chtělo od mediální a politické předvolební masáže oddechnout, musíme si ale ještě týden počkat. O nadcházejícím víkendu nás ještě čeká druhé, rozhodující kolo senátních voleb.