Husté sněžení, vítr, někde k tomu i mlha, ve které je vidět sotva na pár kroků. Tak to od rána vypadalo na Svitavsku. Nejvíce počasí vadilo řidičům, některé silnice totiž jsou sjízdné jen velmi obtížně.

Silničáři mají se zvládáním opožděné sněhové nadílky plné ruce práce. Varují motoristy, aby si dávali pozor zejména na Litomyšlsku, Poličsku a Moravskotřebovsku. Zdejší silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Například ráno na silnici I/35 ve směru z Litomyšle na Svitavy nebylo místy pořádně vidět. „Sněžení by bylo v pohodě, ale ta mlha u Janova a Strakova je opravdu hodně hustá. Doufám, že si lidi budou dávat bacha, protože když tu do sebe někdo vrazí, tak to bude stát několik kilometrů," nechal se dnes ráno slyšet řidič Jan Peterka, který cestoval směrem na Moravu.

Podobná situace panuje i na cestě mezi Svitavami a Poličkou. Kvůli zhoršené viditelnosti se tu musí jet krokem. Ráno zde navíc v obci Lezník došlo k dopravní nehodě, při níž došlo k lehkému zranění. Problémy se nevyhly ani Březové nad Svitavou, kde museli hasiči vyrazit na pomoc kamionu.

Situaci na silnicích osobně prověřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Zatěžkávací zkouška pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje. Bílé probuzení do úterního rána, celé dopoledne a odpoledne má v našem kraji hustě sněžit. Jako milovník lyžování mám radost, jako řidič už menší. Vyjel jsem do terénu, abych viděl, jak úklid silnic probíhá. Problém je, že sněžení je velmi husté," uvedl hejtman na svém facebooku.

K situaci v dopravě se vyjádřila i policejní mluvčí Hana Kaizarová. „Sice sněží, ale situace na Svitavsku je zatím dobrá. Silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. V současné době nejsou žádné uzavírky," sdělila ke stavu komunikací. V Litomyšli dopoledne došlo k dopravní nehodě, při srážce nebyl podle policie nikdo zraněný.

V Poříčí u Litomyšle sjel kolem třinácté hodiny odpoledne autobus do příkopu. Na pomoc jeli hasiči. Zatímco na Chrudimsku a Pardubicku jsou záchranáři v permanenci, na Svitavsku není situace nijak dramatická. „Úplně v klidu to není, ale na Svitavsku je dnes průměrný den," informovala veřejnost Hana Škuligová, tisková mluvčí krajských záchranářů.

I policie hlásí relativní klid. Strážci pořádku neevidují zvýšený počet dopravních nehod. Policisté sice v průběhu dne museli vyjíždět k několika případům, avšak jejich přítomnost si vyžádali sami účastníci srážky Jednalo se totiž o případy, ke kterým policie jinak jezdit nemusí „Šlo o pomačkané plechy," sdělila policejní mluvčí Hana Kaizarová.