„Některé fasády by potřebovaly opravit. Z náměstí by měla taky zmizet auta. Někdy se tu nedá ani projít. Parkoviště by mohlo být v místech, kde nic není, třeba u Měšťáku. Vždyť každý s taškou k autu přece dojde," říká Vlastimil Cupal ze Svitav. Radní počítají s tím, že centrum města opraví.

Od poslední rekonstrukce uběhlo už dvacet let. Nejvíce trpí průčelí a pilíře domů. „U některých objektů se objevily také technické problémy. Proto jsme se rozhodli připravit ucelený materiál na obnovu městské památkové zóny a přilehlých území," vysvětlil důvody oprav místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Finanční příspěvek

Radní se zabývali také prostranstvími, odkud zmizela zástavba a zejí prázdnotou. „Máme zpracovanou urbanistickou studii, která řeší prostory před Červenou knihovnou, podél hlavní silnice, tedy mezi správou sociálního zabezpečení a prodejnou nábytku a u Městského dvora. Další část se týká Kostelního náměstí v návaznosti na ulici Tyrše a Fügnera," upřesnil Pavel Čížek.

Už na jaře radní vytvořili fond regenerace památek. Peníze do něho plynou z pronájmů nebytových prostor na náměstí a dotací. Právě z tohoto fondu bude město čerpat prostředky na opravu památkové zóny města. „Chceme přispět soukromým i fyzickým osobám na úpravu domů," sdělil místostarosta. Ve fondu mají prozatím nastřádáno 2,2 milionu korun. „Připravili jsme stavebně technický průzkum jednotlivých objektů. Se všemi vlastníky se sejdeme. Seznámíme je se záměrem a nabídneme možnost příspěvku. Dále chceme pokračovat v přípravě projektových dokumentací a hledat zdroje dotací," informoval místostarosta.

Na podzim začnou radní přijímat žádosti o finanční příspěvek od jednotlivých majitelů domů, aby mohli už příští rok zahájit opravy. O udělení příspěvku bude podle stanovených zásad rozhodovat komise.

Urbanistickou studii zpracoval architekt Roman Svojanovský. „Svitavy jsou spojené s vodou, proto se v regenerovaných prostorách prvky s vodou objevují ve všech variantách," uvedl Roman Svojanovský. Před školou se nachází kašna, v dolní části pítko a na konci náměstí fontána. Podle urbanistické studie by prvek s vodou měl být zachovaný také v parčíku pod kostelem, i když v jiné podobě. Mezi prodejnou nábytku a správy sociálního zabezpečení vznikne tržiště. Nebude chybět ani dostatek parkovacích míst a nová zeleň.

Peníze a čas

Náměstí bylo před lety průjezdné s řadou bočních uliček. Jeho dnešní podoba se rýsovala později. Jak dlouho bude regenerace městské památkové zóny ve Svitavách trvat, nedokáží radní odhadnout. „Budeme rádi, když se vlastníci přihlásí o příspěvek, pomůžeme jim. Co se týká prostranství, odhaduji, že regenerace jednoho může řádově vyjít na desítky milionů korun," poznamenal Pavel Čížek. Na jejich zaplnění bude potřeba nejen čas, ale i peníze.

Je nutný stavební zásah na náměstí?

Roman Svojanovský

Od rekonstrukce náměstí uplynulo dvacet let. To je hranice životnosti. Na náměstí jsou historické domy, které nemají odizolované základy. Pilíře jsou šikmé, aby vytvářely protitlak klenbám. Prší na ně. Voda po nich sice steče, ale jsou neustále ve vlhku. Navíc jsou z kamene. Přestože jsme při rekonstrukci pečlivě dělali všechny rozbory a používali sanační omítky, tak se ukázalo, že to, co tvrdí jejich výrobci, není pravda. Jejich životnost není ani tak dlouhá, po kterou ale přežily. Pokud tedy chceme, aby svitavské náměstí bylo pěkné, pak se musí přistoupit k opravám. Pokud je to lidem jedno, pak bude na domech vidět zub času. Každý zásah nás někam posune. Zlepší životní prostředí, po kterém toužíme.

ROMAN SVOJANOVSKÝ, svitavský architekt

Anketa: Potřebuje náměstí ve Svitavách rekonstrukci?

Stenzel

Pavel Stenzel, 33 let

dělník, Svitavy

Náměstí je reprezentativní část města, některé budovy by potřebovaly opravit fasády. Postrádáme tady pořádné české obchody.

bahenská

Adéla Bahenská, 80 let

důchodkyně, Svitavy

Nemusí se opravovat jen náměstí. V parčíku pod kostelem bývalo hezky. V jezírku byla voda, ale teď je ten parčík chudák.

Jeriová

Eva Jeriová, 23 let

nezaměstnaná, Svitavy

Některé domy jsou oprýskané, potřebovaly by opravit. U sociálky by mohli udělat parkoviště, stejně tam lidé parkují.

Kadlec

Jaroslav Kadlec, 76 let

důchodce, Svitavy

Náměstí je celkem v pořádku, ale takové objekty jako Městský dvůr a Slavia, které dělaly Svitavy Svitavami, už nikdo nevrátí.

Durisová

Cecílie Ďurišová, 72 let

důchodkyně, Svitavy

Trošku by měli dát do pořádku domy na náměstí a podloubí, aby se tam dobře chodilo i tělesně postiženým.