Město Svitavy nikdy nemělo domov pro seniory. Kdyby čekalo na dotace, nikdy by se stavbou zřejmě ani nezačalo.

„Problém domova pro seniory jsme řešili již v předchozích letech. Na projekt jsme ale nezískali dotace. Proto jsme záležitost řešili jiným způsobem,“ vysvětloval místostarosta Pavel Čížek. Pardubický kraj předal městu uvolněný objekt v Domově na rozcestí. V současné době už stavební firma zahájila bourací práce uvnitř budovy. Poté bude pokračovat ve výstavbě. V areálu se běžně pohybují obyvatelé Domova na rozcestí. Jak uvedla ředitelka domova Jarmila Filipová, pracovníci zpřísnili dohled nad pohybem klientů.

Přestavba přijde město na patnáct milionů korun. S dalšími miliony musí počítat i na vybavení. Peníze už předcházející zastupitelstvo schválilo. Problém s tím nebude mít ani současné. Obyvatelé Svitav se shodují, že domov pro seniory tak velké město, jakým Svitavy jsou, potřebuje.

Nové zařízení pro starší občany bude mít kapacitu sedmatřicet lůžek. „Domov pro seniory by měl být hotový v listopadu příštího roku. Do nových prostor by se senioři mohli stěhovat od ledna následujícího roku,“ odhaduje Pavel Čížek.

Soužití seniorů a mentálně postižených vyřeší stavební úpravy. Domov pro seniory bude mít svůj vchod a větší část bude stavebně oddělena. Společný bude pouze prostor ve vnitrobloku a park.

(ap,kk)