Vesnice byla překřtěna na „Dolníwood".

V neděli 25. srpna se v Dolním Újezdu uskutečnilo historicky první natáčení dokumentárně – fantastického filmu. Snímek z místních ateliérů má ukázat hodnotitelům, že slogan, který je možné slyšet po vyhraných utkáních domácích sokolů, tedy „Újezd je hvězda", není pravdě příliš vzdálený.

Za práskání kapek deště se na návsi sešlo necelých tři sta nadšených herců. „Klapka, jedem!" Ani silný déšť nikoho nedonutil opustit role, a tak si zahráli nejmenší děti i nejzkušenější důchodci. Detailní mimika, herecké úkroky i kompoziční cítění. Nic z toho nebylo obyvatelům Újezdu cizí. Do hodiny pak vznikly velkoplošné spartakiádní útvary i propracovanější filmové detaily.

Počasí bohužel stálo proti stříbrnému plátnu, a tak byla společnost bez finálního snímku rozpuštěna s velkým respektem k výkonu ve ztížených podmínkách. Ani tak ale atmosféra nebeská nezabránila vytvoření parádní atmosféry mezi herci.

Netrvalo dlouho a z ampliónu se každý obyvatel Dolního Újezdu dozvěděl o filmovém dotáčení. Upozorňujeme, že slovní podobnost s dotáčením pivního sudu je čistě náhodná. I přes to však na náves zavedly kroky opět spousty lidí. Hrálo se dál, až do finálního potlesku. Natáčelo se v prodejně potravin, na rozdíl od moderní kinematografie, bez rekvizit naživo. V místním hostinci, ve škole či u zubařky.

Opravdu všem hercům patří velké poděkování od filmového štábu, za obě natáčecí odpoledne. Ve filmu je více než čtyři sta hereckých rolí, každá důležitá, neboť dohromady ukazují újezdskou pospolitost.

Předpremiéra se chystá na středu 4. září u příležitosti hodnocení celostátního kola soutěže Vesnice roku. Velkou premiéru pak zažije Dolní Újezd během následujících čtrnácti dní.

Ať se přijedete podívat do Újezdu přímo na premiéru nebo kdykoliv jindy, určitě budete překvapeni, protože: „Dolní Újezd žije!" Čímž je odkryt název filmu…

VLADIMÍR KLUSOŇ