„Napsali jsme dvě žádosti na ministerstvo. Nejdříve shodili všechny ze stolu a vyhlásili druhé kolo. Jenže to nechtějí vyhodnotit, a navíc bez náhrady zrušili program na údržbu sportovišť. Od státu neuvidíme ani korunu,“ vysvětluje Miroslav Lipavský, starosta TJ Sokol Dolní Újezd. Sportovci se proto rozhodli už nečekat na podporu od státu a pustí se do nákladné rekonstrukce sami.

VELKÉ OBAVY
Původní plán opravit střechu, fasádu a zastaralou elektroinstalaci ale museli smrsknout „pouze“ na střechu. „V jedné části je střecha sokolovny v havarijním stavu. Obáváme se většího větru nebo přívalů sněhu,“ podotýká Miroslav Lipavský.  

Rozjíždějí proto sbírku Staňte se hrdým majitelem sokolovny. Na opravu střechy potřebují zhruba dva miliony korun. Věří, že se jim podaří vybrat jeden a půl milionu korun, zbytek doplatí z úvěru. Lidé si mohou zakoupit sadu hřebíků, tašek nebo trámy, a tím pomoci s obnovou téměř sto let staré secesní budovy.

Sbírka
Sbírkové konto TJ Sokol Dolní Újezd: 19-1280310349/0800.
Dary lze poslat přímo na účet nebo si zájemci mohou na sokolském e-shopu https://sokolovna.sokoldolniujezd.cz/ zakoupit podle možností balíček hřebíků za 100 Kč, sadu tašek za 1000 Kč nebo trám za 10 000 Kč.

Aktuálně mají sportovci na kontě více než 580 tisíc korun. "Chystáme se finančně pomoci s opravou celá rodina. Rozhodně se do sbírky zapojíme,“ říká Lenka Doubková z Dolního Újezdu. Ruku k dílu přiloží i Svobodovi. „Chodíme na sokolské brigády, když jsou vyhlášené,“ podotýká Pavlína Svobodová. Zatím se lidé složili na pět sad hřebíků, jednadvacet sad střešních tašek a padesát šest trámů.

„S opravou nám pomáhá i obec a velké firmy z okolí. Lidé mají zájem přispívat a materiál nakupují, částka naskakuje po tisícovkách,“ dodává Miroslav Lipavský. S rekonstrukcí střechy počítají na příští rok. Jakmile splatí úvěr, pustí se do nové fasády a obnovy elektroinstalace. S prací bez dotací mají už zkušenost. „V roce 2012 jsme měnili na sokolovně okna. Měli jsme tehdy milionový dluh a dokázali jsme ho taky splatit,“ uzavírá starosta sokola.

Sokolovna v Dolním Újezdu slouží nejen sportovcům a spolkům pro různé akce, také zde sídlí výtvarné studio malířky Šárky Hrouzkové a soukromá škola zpěvu Voice.