Přípravy na velký den Dolního Újezdu trvaly několik týdnů. Ve čtvrtek večer se dokonce uskutečnila generálka. Do oslav se zapojili mladí, staří, hasiči, skauti, sportovci, děti, prostě každý, kdo chtěl a mohl. „Mám ohromnou radost. Mám Dolní Újezd ráda čtyřicet let a vím, jak pěkně se tady žije. Je u nás všechno, tak si vítězství zasloužíme. Moje děti si obec moc užívají a měly při návštěvě komise dost hoňky. Měla jsem radost, jak o tom mluvily a řešily, kudy komise pojede. To je, myslím, známka toho, že i malým dětem se zde žije dobře," řekla Zdena Hánová.

Krásný i tajemný

Dolní Újezd je největší vesnice ve svitavském okrese. Jaký vlastně je? To přibližuje jeho starosta Stanislav Hladík.

„Nádherný, zajímavý, tajemný a možná trochu nevyzpytatelný. Dovolím si použít citát, se kterým jsme se hlásili do soutěže Vesnice roku a který máme na našich webových stránkách. K jedinečnému půvabu našeho venkova patří, že neokouzluje geometričností tvarů a technickou dokonalostí povrchů, které neumějí stárnout. Jeho předností jsou spíše přírodě blízké materiály, tvary a povrchy, které se mění během dne i roku a stárnutím dokonce nabývají nových půvabů, přičemž nechce být skanzenem. Chce však zůstat v těsném spojení s přírodou a souznít s krajinou, jejíž je součástí. A takovýto venkov bychom chtěli nabídnout nejen všem, kteří se rozhodnou v naší obci natrvalo usídlit, ale i těm, kteří k nám přijíždějí na návštěvu nebo třeba jen naší obcí projíždí," popisuje svoji rodnou obec Stanislav Hladík.

Veselice pro lidi

Oficiální vyhlášení výsledků začíná v sobotu v deset hodin dopoledne. Poté si hosté prohlédnou vesnici, zúčastní se sázení památných stromů. Po obědě se uskuteční v sokolovně předání ocenění. Od šestnácti hodin pokračuje program zábavným programem pro celou vesnici a oslavy zakončí večerní hasičská zábava v přírodním areálu za koupalištěm.

(jik)