Unikátní projekt šetří obci stovky tisíc korun ročně za vytápění základní školy. Systém tepelných čerpadel je ojedinělý a v České republice vůbec největší. Dolní Újezd s ním nyní usiluje o „ekologického Oskara" v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR 2013.

Velký úspěch

Projekt snížení energetické náročnosti základní školy byl nominován mezi tři nejlepší v zemi v kategorii obcí. „Je to pro nás velký úspěch, protože letos se přihlásilo dvě stě sedmnáct projektů. Jako jediní z Pardubického kraje jsme postoupili v naší kategorii," sdělil Stanislav Hladík, starosta Dolního Újezdu. Obec se nehlásí do soutěže poprvé. Před třemi lety se zateplením školy ale nikam nepostoupila. Teprve komplexní opatření na celém objektu Újezd posunulo výše. „Asi nejvíce nás vytáhla technologie, která v České republice není vůbec běžná, je totiž úplně nová. Jde o vytápění tepelnými čerpadly země – voda, ale na plynový pohon. Čerpadla nejsou poháněná elektrickou energií, ale plynem. Tady je ve vodě čpavek a ten když se ohřeje, tak se vypaří a tím tomu dodá plynový ráz," vysvětluje Stanislav Hladík.
Jedná se o nový způsob vytápění, který je v celosvětovém měřítku na trhu asi dva roky. „Naše instalace na základní škole je největší v republice. V tom je ta rarita. Funguje i zpětné vracení tepla do vrtů, což činí sluneční kolektory," dodal starosta. Obec významně šetří náklady na energii. „Nyní se dá říci, že bychom měli ušetřit tři čtvrtiny nákladů na vytápění. Finančně jde o částku asi devět set tisíc korun ročně," podotkl Stanislav Hladík.

O letních prázdninách, kdy je škola zavřená, se vrty trochu „vytápí". „Kolektory nám pomáhají, aby se vrty zpětně vyhřívaly. Budou tak připravené na zimu," řekl starosta Újezdu.

Pokud obec vyhraje, tak získá tři sta tisíc korun na nějaký další projekt. Jasno bude na začátku října.

Česká televize přijede příští týden do Dolního Újezdu točit medailonek o projektu. Diváci ho uvidí v televizi v srpnu a září. Na internetu poběží navíc hlasování o cenu sympatie. Rozhodne hlas lidu. Vítěz získá elektromobil na tři roky.

Šetří všude

Úspora energie se stává důležitým tématem nejen pro obce, firmy, ale také pro domácnosti. „Pohled na úspory se výrazně mění k lepšímu. Podstatně lépe se chápe, že úspor lze dosáhnout především změnou technologie. Jde o úsporné žárovky, izolace domů a mnoho dalších. Nelze zapomenout na rozumné usměrnění poptávky a šetří se i díky informacím," míní Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.