"Pátráme po cizinci, který ve středu kolem 15. hodiny odešel z nemocnice v Novém Městě na Moravě. Muž trpí vážnou nakažlivou nemocí. Při kontaktu s ním je nutný respirátor nejvyšší třídy. Může mířit do Dolního Újezdu na Svitavsku," informovala Dana Čírtková, mluvčí policie na Vysočině.

Starší muž z Ukrajiny trpí vážnou nemocí, policie potvrdila, že se jedná o otevřenou tuberkulózu.

Více informací o muži najdete ZDE. Pokud je odkaz na policejní pátračce neaktivní, byl již nalezen

Lidé v Dolním Újezdu a okolních obcích se netají obavami. "Mám strach. Tubera není žádná sranda. Měli by ho urychleně najít," řekla Věra z Dolního Újezdu.

Vedení obce je v kontaktu s policií. "To, že muž míří do Dolního Újezdu, je jen jedna z možných variant jeho pohybu. Pokud byste ho ale spatřili, kontaktujte policii," upozornil obyvatele na Facebooku starosta Miloš Vrabec.

Psali jsme včera večer:

Hledaný muž
Cizinec s nakažlivou nemocí odešel z nemocnice. Míří asi do Dolního Újezdu

"Po muži intenzivně pátráme. V Dolním Újezdu u Litomyšle a jeho okolí má rodinné vazby a mohl by mířit právě sem. Na výzvu policie se zatím nikdo neozval, pátrání pokračuje," dodala Čírtková. Na pátrání spolupracují s policisty v Pardubickém kraji. "Kolegové provedli šetření na Litomyšlsku. Všechny prověrky jsou zatím negativní," podotkla Andrea Muzikantová, mluvčí policie v Pardubickém kraji.

Ukrajinec odešel z nemocnice v Novém Městě na Moravě a nedodržel nařízení lékaře. "Muž u nás nebyl hospitalizovaný. Jedná se o ambulantního pacienta, který přišel na vyšetření," sdělila Helena Zelená Křížová, tisková mluvčí Nemocnice Nové Město na Moravě.

Architekt Zdeněk Fránek navrhl pro Litomyšl parkovací dům pod zámkem.
Parkovací dům se strunami zůstane v šuplíku. V Litomyšli se bude stát na na I/35

Vasyl Prodanets je štíhlé postavy, zhruba 175 až 180 centimetrů vysoký a je mu 57 až 60 let. Pokud ho někdo spatří, má ihned volat linku 158.

Muž trpí otevřenou tuberkulózou, která je vysoce nakažlivá. Jde o závažné infekční onemocnění, které postihuje především plíce, ale může se přenést na uzliny, pokožku, kosti, klouby, ledviny, páteř, mozek nebo další části organismu. Onemocnění má formu tuberkulózních uzlin v postižených tkáních. Když ložisko praskne a bakterie se šíří dál, jde o otevřenou tuberkulózu a pacient může nakazit další lidi.