V areálu Svitavské nemocnice bude v tento čtvrtek a pátek pěkně rušno. Na 17. a 18. března si totiž přichystali seminář pro lékaře z celé České republiky.

Do Svitav by jich mělo přijet jednatřicet. Budou mezi nimi začínající doktoři i zkušení odborníci. Jedná se o desátý ročník a akce bude zaměřená na operování zánětu středního ucha. Ve dvou dnech chtějí lékaři operovat celkem šest pacientů.

„Smyslem a účelem operace je vyléčit chronický zánět a případně provést operaci na zlepšení sluchu, který už byl zánětem poškozen," vysvětlil primář ORL Svitavské nemocnice Libor Sychra a dodal, že tuto operaci ve Svitavské nemocnici dělají relativně často. Podle něj je seminář vhodný pro začínající lékaře, protože uvidí počáteční stádia chronického zánětu středního ucha. „Lékaři z lůžkových oddělení se zase seznámí se základními typy operací středního ucha při chronickém středoušním zánětu, s operačními přístupy a s komplikacemi chronického zánětu, které je třeba řešit na lůžkových odděleních," dodává Libor Sychra.

Video ze zákroku budou promítat do přednáškové místnosti, kde účastníci kurzu budou moci pokládat operujícímu lékaři otázky související s děním na sále. Můžou se tedy zeptat na to, proč se v danou chvíli používá daný postup.

„Právě tato forma vzdělávání má pro lékaře velký praktický význam a je lékaři hojně využívána," vysvětlila Zdenka Hanyšová Celá ze Svitavská nemocnice. Technickou stránku přenosu zajistila firma ORCZ z Moravské Třebové. Podle ředitele zdravotnického zařízení Pavla Kunčáka je seminář důkazem toho, že personál zvládá řešit obtížné úkoly.

„Pro Svitavskou nemocnici je kurz významný v tom, že jsme schopni i jako okresní nemocnice takovou organizačně náročnou akci zvládnout, že postgraduální vzdělávání lékařů nemusí být jen výsadou klinických pracovišť," uvedl ředitel Svitavské nemocnice.