Právě ve středu 11. listopadu před polednem zmizí z obce kamiony a ostatní auta. Dnes je den D, kdy se otevírá obchvat. Dočkali se.

Ještě včera ale Opatovem projížděly těžké kamiony, které se jen obtížně vyhýbaly. Lidé ale už netrpělivě vzhlíželi k betonovým zábranám nad vesnicí. Právě za nimi vede nový obchvat. Čekali na něj roky. A dnes nastane okamžik, kdy se už nebudou muset bát přejít silnici nebo jet na kole. Už jim nebude za zády supět kamion. „Na komunikaci dokončujeme práce. V jedenáct hodin přestřihneme pásku. Zhruba půl hodiny poté najedou na obchvat první automobily,“ sdělil Bohumil Vebr, ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

O netradiční „křest“ obchvatu se ale již včera ráno v šest hodin postarali sami řidiči. U nájezdu se stala hromadná nehoda tří automobilů. „Řidič nákladního vozidla přehlédl značku a narazil do osobního auta Škoda Pick Up. To odhodil na další automobil Opel Vectra. Naštěstí se kolize obešla bez zranění,“ uvedl operační důstojník svitavské policie.

Přes Opatov u Svitav, kde žije tisíc obyvatel, jezdilo kolem šest a půl tisíce aut denně. Obchvat vyřeší problémy a přinese do obce klid. Stavba obchvatu začala vloni v březnu. Silničářům se ji podařilo dokončit bez jakýchkoliv časových prodlev. Zhruba čtyřkilometrový úsek stál 474 milionů korun.